K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Prohloubit profesionalizaci místních úřadů

Datum: 15. 12. 2016, zdroj: OF 5/2016, rubrika: Ostatní

Na konci září proběhla v Kansas City, USA, 102. výroční konference mezinárodní asociace komunálních manažerů (the International City/County Management Association – ICMA), jejímž cílem bylo prohloubit profesionální úroveň místních úřadů.

102. výroční konference mezinárodní asociace komunálních manažerů
102. výroční konference mezinárodní asociace komunálních manažerů

V Kansasu se potkalo více než 3 a půl tisíce vedoucích úředníků jak z USA, tak i z celé řady evropských i dalších světových zemí. Českou republiku na tomto významném setkání reprezentovali Jan Holický, tajemník Úřadu městské části Praha 6, a Radim Rouče, tajemník Městského úřadu Český Krumlov. Oba zastupovali kromě svých úřadů též Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů (STMOÚ ČR), které je přidruženým členem ICMA. Podíleli se především na strategických jednáních týkajících se bližší spolupráce v rámci evropských zemí.

Jednání mezinárodní komise ICMA mj. připomnělo červnové zasedání, které proběhlo v Praze. Poděkovali zástupcům STMOÚ v čele s jejím předsedou Jaromírem Zajíčkem za pohostinnost a obětavost při zajištění akce jak v místě konání, tak při pracovních návštěvách Děčína, Tábora a Českého Krumlova. Není bez zajímavosti, že činnost místních orgánů veřejné správy v ČR byla shledána jako velmi progresivní, moderní a významným způsobem přispívající k řešení běžných společenských problémů.

Účastníci se shodli, že pro rozvoj veřejné správy ve světě je nezbytné dlouhodobě profesionalizovat práci místních samospráv a rozvíjet znalosti a dovednosti úředníků. Mezinárodní spolupráce městských manažerů měla spočívat především na základních principech:

  • Sloužit demokratickým principům při efektivním a transparentním využívání veřejných zdrojů
  • Prosazovat standardy etiky a podporovat důvěru veřejnosti v úřady
  • Budovat úspěšné místní komunity jako základ vedení obce
  • Prosazovat celoživotní vzdělávání a rozvoj vedoucích úředníků
  • Vzájemně spolupracovat a vyměňovat si zkušenosti

Zintenzivnit spolupráci evropských asociací je záměrem manažerů ze starého kontinentu. Cílem by měla být finančně dostupná a efektivní spolupráce vedoucí ke zlepšování činnosti úřadů jako služby veřejnosti, zavádění moderních technologií, ale i efektivních způsobů komunikace a spolupráce s občany při rozhodovacích procesech.

Ing. Jan Holický, MBA, tajemník ÚMČ Praha 6; Mgr. Radim Rouče, tajemník MÚ Český Krumlov

TOPlist
TOPlist