K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

Bezpečné sportování vyžaduje kvalitní osvětlení

Datum: 25. 1. 2017, zdroj: OF 5/2016, rubrika: Ostatní

Nezáleží na tom, zda se u vás hraje první liga či zde trénuje jen místní přebor. Ať už se jedná o utkání ve fotbale, hokeji, volejbale nebo tenise, sportovní klání přitahuje pozornost všech obyvatel obce či města. Sportoviště je tak přirozeným místem pro setkávání lidí. Aby byl zážitek hráčů i diváků co možná nejlepší bez ohledu na denní dobu či počasí, je nezbytné kvalitní osvětlení sportovní plochy.

Provoz sportoviště s moderní světelnou soustavou je přitom pro obecní kasu výrazně příznivější. Podrobněji se touto problematikou zabývají odborníci ze společnosti EXX, kteří mají na svém kontě řadu úspěšných instalací osvětlení v mnoha městech po celé republice.

Dobrého světla není nikdy dost, zvlášť při sportu

Ve sportu rozhodují o výsledku detaily, hráč musí ve zlomku vteřiny správně zareagovat a nahrát spoluhráči či zakončit. Na hrací ploše nesmí být nikde rušivé stíny či naopak světelné odrazy nebo oslnění, které by mohly negativně ovlivnit hráčský úsudek a reakci, či v krajním případě vést dokonce ke zranění. Kvalitní osvětlení sportoviště je tak skrytou, ale nepostradatelnou součástí každého sportovního úspěchu, aniž je hráči či jejich fanoušci v zápalu hry vnímají.

Z technického hlediska řeší osvětlení vnitřních i venkovních sportovišť norma ČSN EN 12193. Stanovuje hodnoty osvětlení pro vypracovávání návrhu a kontrolu instalací osvětlení sportovišť, tj. uvádí požadavky na osvětlenost, rovnoměrnost osvětlení, omezení oslnění a na vlastnosti světelných zdrojů z hlediska podání barev. Jednotlivé sporty mají svá specifika, a proto jsou požadavky uváděny pro každý sport samostatně. Tento standard je uznáván i sportovními federacemi.

Některé sporty přímo vylučují umístění svítidel v kritických zónách (směr častého pohledu, případně směr pohledu při maximální koncentraci) kvůli riziku vzniku oslnění. Zvláště pak u venkovních svítidel musí projektanti myslet i na to, aby sportoviště jako celek neobtěžovalo své okolí rušivým osvětlením. Nároky na parametry osvětlení se stanovují také podle využití hřiště, konkrétně zda se zde budou odehrávat sportovní soutěže, na jak vysoké úrovni a zda budou přenášeny televizními kamerami.

V případě, že osvětlení má sloužit i pro televizní přenosy, jsou požadavky na intenzitu, rovnoměrnost osvětlení a omezení oslnění přísnější. Kamera totiž nemá takovou možnost adaptace jako lidské oko a tak každá drobnost je vnímána rušivě. Často opomíjeným faktorem při navrhování osvětlení je bezpečnost. U některých rizikových sportů norma požaduje, aby osvětlovací soustava zajišťovala jistou bezpečnostní hladinu osvětlení i po výpadku napájení soustavy.

Osvětlení sportovišť vždy musí plnit požadavky pro všechny sporty a činnosti, které se v daném objektu mohou konat; pro kompromisy není v tomto směru místo. „Pokud máme například multifunkční halu, ve které probíhá mezinárodní turnaj v házené a zároveň v basketbalu, musíme navrhnout osvětlovací soustavu vhodnou pro oba tyto sporty samostatně. Univerzální soustava svítidel na takové případy neexistuje a tak v tomto konkrétním případě je nejvhodnější navrhnout soustavy dvě, tedy pro každý sport samostatně,“ říká Ing. Jan Popelka.

Rovnice „Moderní = ekonomický“ platí i u osvětlení

Tenisová hala Znojmo
Obr. 1. Tenisová hala Znojmo. Realizace: 2014. Úspora: 69 % oproti původnímu osvětlení.

Obec, město či spolek, coby provozovatel sportoviště, sleduje především dva faktory – aby hřiště splňovalo dané normy a jeho provoz byl ekonomicky příznivý. Výhody nové osvětlovací soustavy spočívají v úspoře za energie a údržbu. V poslední době se vzhledem k dlouhé životnosti a nízkému příkonu ve velké míře prosazují svítidla s LED technologií. Mezi jejich přednosti patří vedle kvalitních světelných parametrů také nižší nároky na údržbu.

Zatímco při využití metalhalogenidové výbojky je vhodné provádět výměnu zdroje i při minimálním provozu alespoň každé tři roky a při častém provozu (více než 6000 hodin za rok) každý rok, při využití svítidel s LED technologií se výměna zdrojů neprovádí a životnost svítidla je v rozmezí 50 000 až 100 000 provozních hodin. Při běžném provozu kolem 3 000 hodin ročně je tak předpokládaná životnost minimálně 15 let.

Aréna Praha-Letňany
Obr. 2. Aréna Praha-Letňany (malá a velká hala). Výměna osvětlení nad ledovou plochou včetně řídícího systému. Realizace: 2014–2015.

Zajímavá je také ekonomická stránka modernizace osvětlovací soustavy sportovišť: zde je podle zkušeností projektantů společnosti EXX možné optimálním návrhem osvětlovací soustavy dosáhnout finančních úspor minimálně 50 %. „Jako příklad mohu uvést tenisovou halu Znojmo (viz obr. 1), kde jsme zajišťovali výměnu zastaralého výbojkového osvětlení za moderní LED osvětlení. Podařilo se nám takto dosáhnout roční úspory nákladů na údržbu a energie až 69 %,“ dodává Jan Popelka.

Příkladem z jiného sportu, konkrétně hokeje, je modernizace osvětlení zimního stadionu Hostan arena ve Znojmě (viz obr. 2). Ledovou plochu nyní osvětlují LED svítidla a efektové LED reflektory, které mohou barevně nasvítit část hřiště a zdůraznit tak zajímavý moment hokejové hry.

LED technologie jsou úspornější

Sportovní hala Hrušovany nad Jevišovkou
Obr. 3. Sportovní hala Hrušovany nad Jevišovkou. Realizace: 2015. Úspora: 65 % oproti původnímu projektu s konvenčními zdroji.

nejen u rekonstrukcí, ale také u nových staveb, kde dosahují nižších provozních nákladů oproti konvenčnímu osvětlení. Tak tomu bylo i v případě nové sportovní haly při Základní škole v Hrušovanech nad Jevišovkou (obr. 3). Společnost EXX zde navrhla použít LED svítidla, kterými škole ušetřili více než polovinu nákladů na provoz oproti běžnému osvětlení výbojkami. Vzhledem k tomu, že v hale budou trénovat děti, měla škola zvláštní požadavek na vysokou bezpečnost použitých svítidel. Projektanti proto zvolili speciální typ LED svítidel s výztuhou proti nárazům a s nízkým indexem oslnění.

Vedle LED technologií se pro osvětlení sportovních areálů uplatňují také moderní zářivková svítidla. Tak tomu bylo i v případě rekonstrukce velké sportovní haly v Pelhřimově. Palubovku nyní osvětlují zářivky vybavené optickou mřížkou a odklopným polykarbonátovým krytem odolným vůči nárazu míče. Výměnou původních výbojkových svítidel za účinné zářivkové se snížil příkon světelné soustavy. „Modernizací se často dostáváme na nižší potřebný počet svítidel při stejné nebo i vyšší světelné hladině, než tomu bylo původně. Toto se pozitivně promítne do celkových provozních nákladů investora,“ vysvětluje Ing. Jan Popelka. Ve volejbalové hale Aero v Odolené Vodě tak díky promyšlené rekonstrukci osvětlení stačí nyní 24 vysoce účinných svítidel se zářivkami T5, které nahradily původních 70 kusů nevyhovujících halogenových reflektorů.

S financováním pomohou granty nebo metoda EPC

Potřebné finanční prostředky na rekonstrukci osvětlení stávajícího sportovního areálu mohou jejich provozovatelé čerpat z dotačních fondů, popř. mohou zvolit metodu EPC. „Instalace kvalitního moderního osvětlení pak nemusí představovat žádnou počáteční vstupní investici. Na základě našich zkušeností rádi poradíme, kterou variantu financování v konkrétním případě nejlépe zvolit,“ shrnuje Ing. Jan Popelka.

TOPlist
TOPlist