K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

Novinky z Asociace krajů ČR – Území je třeba rozvíjet

Datum: 22. 6. 2017, zdroj: OF 3/2017, rubrika: Regiony

Asociace krajů ČR spolupracuje velmi úzce se Svazem měst a obcí. Projevilo se to i na XV. Sněmu SMO, kde bylo podepsáno společné prohlášení a předsedkyně Asociace i hejtmani aktivně podporovali společné územních samosprávných celků.

Asociace krajů České republiky

Financování samospráv garantované Ústavou

Pokud vláda schválí navýšení mezd, které si vyžádá náklady z krajských a obecních rozpočtů, měla by garantovat i potřebné peníze. A v budoucnosti je velmi důležité pro všechny územně samosprávné celky takovým situacím předcházet. Řádně se na ně připravit tak, aby kraje nemusely financovat ad hoc rozhodnutí vlády na úkor investic.

Jana Vildumetzová a František Lukl podepsali společné prohlášení k postupu při zvyšování platových tarifů zaměstnanců
Jana Vildumetzová a František Lukl podepsali společné prohlášení k postupu při zvyšování platových tarifů zaměstnanců

Proto Asociace podepsala se Svazem měst a obcí ČR společné prohlášení. V něm mimo jiné stojí, že účinnost nařízení o zvyšování mezd by měla být vždy až od 1. ledna následujícího roku. Jinak nejde realizovat plánované investice, peníze se musí ušetřit jinde v rozpočtu. Zástupci měst, obcí a krajů ale v žádném případě nezpochybňují právo zaměstnanců dostat za kvalitní práci dobře zaplaceno. Samotné zvýšení platových tarifů podporují. Organizace chtějí o společném prohlášení informovat prezidenta České republiky a předsedu vlády. A rovněž plánují podniknout další kroky vedoucí ke změně Ústavy tak, aby garantovala, že pokud územně samosprávným celkům budou přibývat povinnosti stanovené vládou, musí jim být na jejich realizaci garantovány také potřebné finanční prostředky ze státního rozpočtu.

Kritická situace ve zdravotnictví a sociálních službách

Kraje se dlouhodobě potýkají s nedostatkem zdravotních sester, zdravotního personálu a lékařů. Kritická je také situace v sociálních službách. Danou věcí se měla zabývat květnová celostátní Rada hospodářské a sociální dohody (RHSD). Tedy tripartita, kterou tvoří zástupci vlády, zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Předsedkyně Rady Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová uvádí, že kraje nyní čekají na podmínky avizovaného dotačního titulu z Ministerstva zdravotnictví, který by měl umožnit nárůst platů zdravotních sester v krajských zdravotnických zařízeních. Od 1. ledna příštího roku pak kraje očekávají, že nárůst bude zahrnut do úhradové vyhlášky.

Podle České lékařské komory začátkem roku 2016, pokud by se měl dodržovat zákoník práce, v tuzemských nemocnicích chybělo asi 20 procent lékařů, tedy zhruba celkem 3500 kvalifikovaných odborníků. Asociace českých a moravských nemocnic byla v odhadech skromnější, podle ní chybělo asi 300 až 400 lékařů, a to napříč celou republikou i různými typy nemocnic. Sester chybělo asi tisíc, možná i víc.

Zjištění Asociace českých a moravských nemocnic z poslední doby přitom říkají, že tuzemské nemocnice jsou v krizi, řada z nich dokonce na hraně ekonomického přežití. Z více než padesáti největších nemocnic v Česku má zhruba polovina problémy s nedostatkem personálu. Musí kvůli tomu uzavírat celá oddělení nebo snižovat počet lůžek. Neudržitelná situace vyžaduje systémové řešení a spolupráci všech, koho se týká.

Pardubický hejtman Martin Netolický a liberecký hejtman Martin Půta na XV. Sněmu SMO ČR
Pardubický hejtman Martin Netolický a liberecký hejtman Martin Půta na XV. Sněmu SMO ČR

Kompromis se skřípěním zubů

Hejtmani se na jednání Rady Asociace krajů v Dříteči na Pardubicku shodli, že 420 milionů korun, které vláda slíbila jako kompenzace na zvýšení mezd řidičů autobusů, budou požadovat i v dalších letech. Peníze z vládní rozpočtové rezervy by se měly rozdělit podle počtu objednaných kilometrů a jít na opravy silnic II. a III. tříd prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury. Státní dotaci totiž nelze poskytnout přímo na zvýšení mezd, když kraje řidiče nezaměstnávají, mají smlouvy s dopravci. 420 milionů je polovinou nákladů, které kraje v kontextu se zvýšením mezd řidičů autobusů musely vydat. Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického jde o kompromis se skřípěním zubů.

Změna rozpočtového určení daní

Legislativním procesem v současné době prochází návrh Libereckého kraje na zvýšení podílu z DPH pro města a obce v rámci rozpočtového určení ze stávajících 21,4 % na 23,58 %. Pokud by vše prošlo a právní předpis podepsal prezident, posílí to podle libereckého hejtmana Marina Půty obecní rozpočty o cca 8 miliard korun. Tedy zhruba o 800 korun na jednoho obyvatele.

Návrh napravuje situaci, kdy městům a obcím byly v minulosti peníze odebrány v souvislosti s důchodovou reformou. Ta je přitom minulostí a krajům se podíl z DPH vrátil už dřív. Bylo by tedy fér, aby se tak stalo i u obcí a měst. Pomůže to všem. Danou věc podpořil i bývalý ministr financí Andrej Babiš, promítl ji v návrhu rozpočtu na příští rok.

TOPlist
TOPlist