K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

Venkov 2017 – rychlý internet, rozvoj služeb a spolupráce

Datum: 12. 12. 2017, zdroj: OF 5/2017, rubrika: Regiony

V Dříteči na Pardubicku se konala Národní konference Venkov 2017, která navázala na tradiční setkání aktérů rozvoje venkova. První den konference byl mimo jiné ve znamení setkání územních partnerů či jednání Spolku pro obnovu venkova a Národní sítě Místních akčních skupin. Čtvrteční a páteční program tvořila série přednášek, odborných debat a exkurze do venkovských regionů Pardubického kraje.

Venkov 2017

První den s tématikou duchovního rozměru obnovy venkova vystoupil biskup královehradecké diecéze Jan Vokál. Konference se zúčastnil také ministr zemědělství Marian Jurečka, který přítomné seznámil s politikou venkova v Programu rozvoje venkova. Následoval vstup hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, jehož tématem byla subsidiarita a víceúrovňová správa.

Druhý den se na plenárním zasedání jednalo například o regionálním rozvoji s výhledem na přípravu politiky soudržnosti po roce 2020, o programu rozvoje venkova, komunitním plánování, o agroturistice a podnikání na venkově včetně sociálního podnikání.

Venkov 2017

Výsledkem setkání jsou závěry konference a soubor devíti požadavků na novou vládu, které zjednodušeně prezentujeme:

  • Podporovat rodinné farmy, které jsou podmínkou všestranného rozvoje venkova, s maximálním uplatněním dotačních prostředků v místě jejich působení
  • Uvážlivě a kvalitně připravovat zákony vedoucí k snížení byrokracie při respektování demokratických hodnot
  • Podporovat služby na venkově, zejména zavádění vysokorychlostního internetu, podporovat udržení obchodní obslužnosti venkova
  • Zachovávat principy partnerství a spolupráce mezi aktéry na venkově s pomocí metody LEADER
  • Rozpočtové určení daní má zajistit podporu rozvoje venkovských obcí a prostředky směřovat potřebným skupinám obyvatel (žáci a senioři)
  • Potenciál zemědělství využít k zvýšení soběstačnosti ČR, zvyšovat biodiverzitu a zásoby vody v půdě
  • Aktualizovat zákony o střetu zájmů, poskytování informací a rozpočtová pravidla
  • Podporovat vyvážený rozvoj regionů, vzdělávání a posílit lokální vazby
  • V oblasti lokální ekonomiky a podpory krátkých dodavatelských řetězců podpořit agroturistiku ve vztahu k místu farmy

Akce se zúčastnilo více než 400 lidí. Ministr zemědělství Marian Jurečka k průběhu konference řekl: „Jsem rád, že se na tak hojně navštívené konferenci debatuje o tématech, která jsou pro zemědělský resort důležitá. Bez aktivních lidí, kteří svým příkladem podněcují k činnosti spoluobčany, by byly naše regiony o poznání méně atraktivní, pro návštěvníky méně turisticky zajímavé a pro obyvatele méně přívětivé.“ Současně poděkoval za organizaci Spolku pro obnovu venkova ČR.

Z přijatých závěrů i z průběhu konference vyplývá, že řešení celé problematiky rozvoje venkova nelze zajistit pouze na centrální nebo jen lokální úrovni, ale v zásadě spoluprací všech zúčastněných aktérů.

TOPlist
TOPlist