K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

Přihlaste se do třetího ročníku soutěže Přívětivý úřad

Datum: 15. 2. 2018, zdroj: OF 1/2018, rubrika: Ostatní

V průběhu února se můžete zapojit do motivační soutěže Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností, kterou již třetím rokem pořádá Ministerstvo vnitra. Cílem soutěže je ocenit městské úřady, které zavádějí nadstandardní služby nebo poskytují nadstandardní kvalitu služeb.

Přívětivý úřad

Soutěž Přívětivý úřad tradičně mapuje výroční stav poskytovaných služeb městských a obecních úřadů obcí II. a III. typu, a to ve dvou samostatných kategoriích. Aktuálně probíhá třetí ročník v kategorii obcí III. typu, tedy obcí s rozšířenou působností, včetně městských částí Prahy.

Obce se mohou registrovat vyplněním elektronického dotazníků, který byl rozeslán starostům a tajemníkům na začátku února. Od března bude probíhat kontrola zaslaných odpovědí a dojde k vyhodnocení výsledků. Ocenění budou vítězným obcím předána v květnu 2018. Opět budou oceněny tři nejpřívětivější úřady v rámci České republiky, ale také tři nejpřívětivější úřady v každém kraji. Vítězové se můžou těšit na trofeje, tradiční samolepky stvrzující přívětivost úřadu a na další ceny.

Základním smyslem soutěže je oceňovat aktivní představitele úřadů, kteří se nebojí zavádět moderní a přívětivé služby, ať už se jedná o moderní technologie (nejrůznější mobilní aplikace, on-line aplikace), nebo o zvyšování služeb přímo na úřadě (vysoký počet úředních hodin, dostupné služby, efektivní vyřizování úředních záležitostí).

Celkově se hodnotí čtyři kategorie kritérií: přístupnost úřadu pro občany, transparentnost, komunikace s občany a participace občanů. Dále je cílem motivovat další úřady a sdílet příklady dobré praxe. I proto je každoročně na základě vyplněných dotazníků vybráno několik zářných příkladů dobré praxe, ze kterých je sestavena přehledná publikace. Sbírky příkladů dobré praxe z proběhlých ročníků jsou dostupné například na webových stránkách Ministerstva vnitra v sekci Veřejná správa.

V loňském ročníku zvítězil městský úřad Žďár nad Sázavou, v roce 2016 zase magistrát města Liberce. Letos může uspět zcela jiný úřad. Neváhejte se proto zapojit a dejte občanům vědět o kvalitě svých služeb. Novinkou tohoto ročníku je vyhlášení speciálního ocenění pro tzv. skokana roku, tedy pro úřad, který meziročně poskočí o nejvíce příček. Šanci na úspěch v Přívětivém úřadu má každý aktivní úřad.

TOPlist
TOPlist