K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

Zálohový systémem na nápojové PET obaly

Datum: 4. 4. 2018, zdroj: OF 1/2018, rubrika: Životní prostředí

Zanalyzovat, vyhodnotit a zefektivnit systém sběru a recyklace PET lahví. To je hlavní cíl nového společného projektu společnosti Karlovarské minerální vody, a. s., Institutu Cirkulární Ekonomiky, z. ú. (INCIEN) a Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha.

Projekt byl představen koncem ledna na tiskové konferenci. V rámci České republiky se jedná o vůbec první aktivitu směřující ke zhodnocení současného systému a nastavení dílčích akčních kroků, které povedou k naplnění principů cirkulární ekonomiky v této oblasti.

Karlovarské minerální vody, a. s., jsou největším producentem minerálních a pramenitých vod na českém trhu. Jejich proaktivní přístup k problematice PET obalů, informovanost a příprava na novou koncepci EU „Plastic Strategy“, která byla představena v lednu 2018, daly vzniknout nové pracovní skupině pro zálohové obaly. Jedním z vytyčených úkolů je zlepšení stavu životního prostředí a sběru PET obalů.

Současný systém třídění a recyklace plastových odpadů v ČR se ukázal jako dobrý, nicméně již dosáhl svého limitu, a i přes zdánlivé pozitivní výsledky z mnoha perspektiv je v tuto chvíli nezbytně nutné ho pečlivě zanalyzovat a navrhnout nové řešení. Češi jsou v Evropě jedni z nejlepších v třídění odpadu, přesto ve žlutých kontejnerech končí z deseti PET nápojových obalů uvedených na trh přibližně „jen“ sedm, které dále směřují k dotřídění a recyklaci. Perspektivním řešením, jak tuto situaci zlepšit, je depositní systém. Tedy zpětný výkup PET obalů od spotřebitele. Výzkumy ukazují, že právě díky němu dosáhly země jako Švédsko, Německo a další členské státy EU až 98 % míry zpětného odběru nápojových PET lahví.

Velkým problémem současnosti, na který reaguje již zmiňovaná „Plastic Strategy“, je také únik plastů do přírody. V oceánu každý rok končí nejméně 8 milionů tun plastů a do roku 2050 může být v oceánech více plastu než ryb.

Jde o skutečný problém, který je potřeba řešit. Depozitní systém spotřebitele ekonomicky motivuje k navrácení vybraných výrobků do systému recyklace. Jeho úspěšné fungování je navíc možné si prakticky ověřit u zhruba 120 miliónů občanů Evropské unie, kteří ho aktivně využívají v řadě vyspělých zemí. První výsledky studie lze očekávat v květnu tohoto roku.

TOPlist
TOPlist