K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

Čekárny jsou kulturní vizitkou každé obce

Datum: 3. 9. 2018, zdroj: OF 3/2018, rubrika: Regiony

Čekárny bývají jedny z nejmenších objektů v obcích, které však jsou stavěny na významných místech a mají důležitou funkci.

Čekárny jsou také místem setkávání lidí, kde se každodenně vídávají domácí občané i nahodilí návštěvníci. Jsou kulturní vizitkou obce, mohou její prostředí zkrášlovat, ale i znehodnocovat. Jejich realizace by neměla být nahodilá, či prefabrikovaná, měla by být do daného místa komponována.

Vybral jsem různorodé příklady převážně pěkných čekáren pro vaše posouzení i pro inspiraci.

Ing. Jan Kruml Ing. Jan Kruml, autor sledovaného seriálu o přestavbě vesnic jihovýchodní Moravy, přichází s novou sondou do současného venkova a představuje pohled na vesnické čekárny, které jsou podle jeho slov kulturní vizitkou každé obce. Jan Kruml byl dlouholetým předsedou Spolku pro obnovu venkova a iniciátorem vzniku soutěže Vesnice roku, která sehrává nezastupitelné místo v obnově a rozvoji venkova po roce 1990. Jeho práce byla po zásluze oceněna titulem Osobnost místní samosprávy v letech 2008–2018, který mu udělilo Sdružení místních samospráv ČR při příležitosti stoletého výročí založení samostatného Československa a desetiletí SMS ČR. Ing. Jan Kruml je stále mlád i ve svém věku 83 let, je aktivní architekt i folklorista, publikuje, vystavuje a přednáší. Pro naši redakci je ctí s ním spolupracovat.

Hradčany (Přerovsko)
Hradčany (Přerovsko) – Čekárna stojí na hanácké návsi s Mariánským sloupem a kapličkou, naproti křižovatce tvaru T. Má tradiční tvary a materiály, které tvoří přirozený, milý objekt, který obohacují hodiny v čelním tympanonu.
Měnín (Brněnsko)
Měnín (Brněnsko) – V zeleném pásu u hlavní ulice stojí historický pomník premiéra Antonína Švehly a v jeho blízkosti byla postavena prosklená čekárna, diagonálně otevřená do prostoru chodníku. Oba objekty se vzájemně doplňují a vytváří spolu kultivované prostředí.
Lysovice (Vyškovsko)
Lysovice (Vyškovsko) – Obec patří do „německého ostrůvku“, kde se zachovaly historické žudrové domy. Čekárna na prostorné návsi je kopií žudrového přístavku lidových domů, včetně hřibového tvaru vstupu. Začlenění do návsi tvoří jednotný ráz. Škoda, že nebyly řešeny doplňky čekárny.
Blatnička (Dolňácko)
Blatnička (Dolňácko) – V obci je krejčovství „Tradice Slovácka“, kde se šijí lidové kroje. Tradiční pojetí má i čekárna, stojící v zeleni u vstupu do vesnice. Bílý štít vítá návštěvníky a režné zdivo tří otevřených prostorů k uvítání patří.
Beňuš (Brezová)
Beňuš (Brezová) – Horehronská obec svůj charakter vědomě prokázala i ve své čekárně, stojící u “hradskej“. Architektonické řešení použilo místní stavební materiály i konstrukce, celkové začlenění je výtvarně působivé a zdařilé, včetně detailů.
Drienčany (Rimavská Sobota)
Drienčany (Rimavská Sobota) – Čekárnu na malohontské vesnici tvořili výtvarníci, podporující Program obnovy dediny. Spolupracovali s řezbáři, kteří do obce vložili několik svých soch, a spolu s čekárnou do ní vnesli prostý lidový půvab a poezii.
Vranová (Letovicko)
Vranová (Letovicko) – V zatáčce hlavní silnice podhorské vesnice je zdařile komponovaná čekárna s otevřeným i krytým prostorem. Vkusně je doplněna informační tabulí obce.
Znojemsko
Znojemsko – U státní silnice na Znojmo je novodobé řešení čekárny s obloukovitou střešní částí a dvěma bočními křídly. Architektonická odvážnost přitahuje samorostlé „kumštýře“ a skýtá jim příležitost k osobitému dotváření díla.
Kuželov (Horňácko)
Kuželov (Horňácko) – V obci proslavené živým folklorem byla postavena skromná čekárna, ve které byla skloubena stavební tradice se soudobými technologiemi. Kamenné řádkové zdivo bylo doplněno ocelovou konstrukcí s prosklenou střechou i skleněnými bočními plochami. Tento kontrast je působivý.
Boleradice (Kloboucko)
Boleradice (Kloboucko) – Čekárna, postavená vedle hasičské zbrojnice, má tradiční střechu krytou bobrovkou, a prosklené stěny. Jimi se naskýtá průhled do celé zelené návsi, což je v tomto případě příznivé.
Veletiny (Uherskobrodsko)
Veletiny (Uherskobrodsko) – Celoprosklená čekárna je dokonalým výrobkem, určeným pro opakování v obcích kdekoliv. Její projektant se však nezabývá doplňky a umístěním.
Lesná (Brno)
Lesná (Brno) – Touha po uplatnění kouzla organického tvaru připomínajícího tělo chobotnice se prosadila v brněnském sídlišti Lesná. Přispívá k zvažování účinku novodobé architektury.

Ing. Jan Kruml

TOPlist
TOPlist