K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Informace ihned k dispozici

(Jak kontrolovat příspěvkové organizace?)

Datum: 1. 11. 2018, zdroj: Vera, rubrika: Veřejná správa online

Dvě nejdůležitější komodity, se kterými manažeři pracují, ať už působí v jakémkoliv oboru, jsou bezesporu informace a peníze. Třetím prvkem, který vstupuje do rovnice jejich úspěšnosti, je čas.

Peníze

Informační systém VERA Radnice

Jinak tomu není ani v oblasti veřejné správy. Zde manažeři navíc spravují peníze z veřejných rozpočtů a jsou proto pod drobnohledem veřejnosti a tisku. Vedení města zodpovídá nejenom za pravidla financování a rozpočet města, ale i za rozpočet organizací, které město zřídilo, a přispívá jim na provoz. Využívají tyto subjekty prostředky v souladu s účelem, na který byly určeny? Vybírají si nejvhodnější dodavatele? Odpověď na tyto a další finanční otázky není jednoduchá.

Informace

Město často získává odpovědi tak, že si vyžádá informace od organizace. V ní pracovitá paní účetní vytáhne vybraná data ze systému a přepíše je do Excelu. Tím se ztrácí souvislosti a navíc to nějakou dobu trvá. V případě, že potřebujete doplňující informace, musíte ji opět požádat, pokud zrovna není na dovolené, u lékaře, nebo nedělá uzávěrku, či jinou práci.

Čas

Výše popsaný postup je náročný na čas a neposkytuje kvalitní informace. Ideální pro město jsou online aktuální údaje ze systémů jednotlivých organizací. Bohužel do nich většinou zřizovatel nemá přístup, a i kdyby měl, musel by se je naučit všechny ovládat.

Jak šetřit čas a získat ihned informace, abyste mohli efektivně kontrolovat peníze organizací?

Využijte pro všechny organizace jeden systém. Při jeho výběru se soustřeďte na to, aby uměl to, co od něho očekáváte a vězte, že se nemusí nutně jednat o ten stejný systém, který používáte na úřadě.

Školy, školky či domov seniorů povedou ekonomiku jednotně a město bude mít přístup do systému, aby mohlo naplno kontrolovat a regulovat tyto subjekty. Informace budou všude ve stejné struktuře a stejném formátu, takže nebude problém zvládnout kontrolu u kterékoliv organizace – budete vědět kde co hledat. Budete moci snadno srovnávat ekonomické ukazatele organizací a kdykoliv se podíváte například na to, která škola nakupuje kancelářské potřeby za nejnižší cenu. Využití těchto informací pak povede ke snížení celkových nákladů. Navíc informační systém pak může být nainstalován na úřadě a spravován z jednoho místa jedním administrátorem pro všechny subjekty a stejně mohou probíhat i školení.

Jak kontrolujete zřizované organizace Vy?

Ing. Adam Kožina, Customer Services Director, VERA, spol. s r. o.

TOPlist
TOPlist