Archiv článků (rubrika Veřejná správa online)

Bylo nalezeno 605 záznamů.

52. Stále je možné přihlásit webové stránky do soutěže Zlatý erb

Soutěž Zlatý erb 2024 je stále otevřena a do 12. prosince 2023 je možné přihlašovat webové stránky do právě probíhajícího krajského kola. V letošním ročníku se hodnotící kritéria zaměřují na tři cílové skupiny, a to občan, podnikatel a návštěvník nebo turista. Novinkou v soutěži je kategorie sociálních sítí, zejména platforma Facebook.
6. 12. 2023 Kraj Vysočina Veřejná správa online

53. První měsíc ePodání bez datové schránky přinesl skokový nárůst zájmu

Už měsíc funguje možnost odeslat žádost o výměnu řidičského průkazu elektronicky bez nutnosti mít zřízenou datovou schránku fyzické osoby. Stačí se pouze přihlásit do Portálu dopravy a v něm odeslat žádost o řidičský průkaz. Další zjednodušení žádosti přineslo i výrazné zvýšení zájmu žadatelů o on-line podání. Zatímco před zrušením povinnosti mít datovou schránku využívalo on-line podání přibližně 1600 lidí týdně, nyní překračujeme hodnotu až 3600 žadatelů za týden.
5. 12. 2023 Ministerstvo dopravy Veřejná správa online

54. Digitální technologie ve zdravotnictví využívá většina české populace

Většina české populace využívá nějakou z nových forem technologií ve zdravotnictví. Tou nejčastější je eRecept vystavený na dálku bez návštěvy lékaře. Této formy využily dvě třetiny dotázaných, 30 procent konzultovalo po telefonu svůj zdravotní stav s lékařem. Čtrnáct procent využívá mobilní aplikace svých zdravotních pojišťoven. Vyplývá to z průzkumu Národního institutu SYRI, do kterého se zapojilo 1700 dospělých, a to zdravých i nemocných.
30. 11. 2023 SYRI Veřejná správa online

55. Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží

Tradice pokračuje. Krajské kolo 26. ročníku soutěže Zlatý erb vyhlašuje ve spolupráci se spolkem Český zavináč Liberecký kraj. Soutěž je určena městům a obcím v regionu, které mají oficiální webové stránky, elektronické služby nebo turistické webové prezentace. Ještě do 12. prosince letošního roku mají čas se přihlásit obce, jež samy nejsou obcí s rozšířenou působností (ORP). Ty se totiž soutěže účastní automaticky.
30. 11. 2023 Liberecký kraj Veřejná správa online

56. Nesvítí a nešetří

Biorytmus většiny z nás se na zimní čas bez problému naladil. Na co se ale zvyká jen těžko, to jsou neupravené chodníky, přízemní mrazíky a někdy nefunkční pouliční osvětlení v českých ulicích. Přestože se řada měst v loňském roce pustila do nahrazování starého osvětlení ekonomičtějšími variantami, stává se, že nesvítí vůbec. Na nefunkční veřejné osvětlení si lidé stěžují stále častěji.
30. 11. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

57. Nový Portál občana

Na tiskové konferenci v budově Národní technické knihovny v Praze byla dnes představena nová podoba Portálu občana, díky kterému lze vyřešit služby státu online. Pro občany je tak ještě jednodušší zjistit např. bodový stav řidiče, zařídit si zdarma výpis z živnostenského či trestního rejstříku či si nastavit upozornění na konec platnosti občanského i řidičského průkazu. Uživatelské rozhraní Portálu občana, který spravuje Digitální a informační agentura (DIA), je tak jednodušší a přívětivější. Zlepšila se také přehlednost i propojení datových schránek.
27. 11. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

58. Zlatý erb dá šanci všem. A nabízí aktuální téma

Obce z Olomouckého kraje mají stále šanci přihlásit se do soutěže Zlatý erb, která hodnotí nejlepší webové stránky. Od loňského roku nabízí některé novinky – například to, že obce s rozšířenou působností hodnotí pořadatelé automaticky, takže se nemusí registrovat. Všechna ostatní města a vesnice se mohou hlásit do 12. prosince.
27. 11. 2023 Olomoucký kraj Veřejná správa online

60. Test digitálních dovedností

Během právě končícího Týdne pro Digitální Česko proběhlo kromě jiného i vyhlášení výsledků 2. ročníku IT Fitness Testu, který pořádá nezisková organizace Česko.Digital ve spolupráci s Asociací pro aplikovaný výzkum v IT (AAVIT). Účast překonala veškerá očekávání organizátorů. Test dokončilo 74 207 respondentů, což je 10× více než loni. Výrazný nárůst úspěšnosti nastal především u učitelů základních škol.
24. 11. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

62. S přípravou digitální technické mapy v Pardubickém kraji chce pomoci přes 200 obcí

Revoluce v mapování s názvem digitální technické mapy (DTM) se nezadržitelně blíží. Od 1. července 2024 bude veřejnosti přístupná on-line databáze s mapovými podklady ve vysokém rozlišení, ve kterých uživatelé snadno a rychle najdou technické údaje, inženýrské sítě, stavby a další důležité informace. Od tohoto data platí i pro zdejší obce zákonná povinnost dodávat potřebné podklady, aby DTM veřejnosti poskytovala aktuální data.
23. 11. 2023 Pardubický kraj Veřejná správa online

63. Od ledna občanky v mobilu – postupně

Poslanecká sněmovna v úterý 14. listopadu schválila ve druhém čtení změnu zákona č. 12/2020 Sb., o právu na digitální služby, která umožní zavedení eDokladů. Právo na využití digitálního stejnopisu průkazu umožní lidem, aby si mohli stahovat do mobilu občanky už od ledna příštího roku. Úřady je budou přijímat postupně.
23. 11. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

65. Týden pro Digitální Česko

Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš zahájil v pražském Vnitroblocku společně s prezidentem Petrem Pavlem Týden pro Digitální Česko. Zahajovací akce se zúčastnily desítky partnerských organizací, z hostů pak kromě prezidenta na zahájení promluvila místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová či šéf Digitální a informační agentury Martin Mesršmíd.
21. 11. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

66. Roste obliba on-line komunikace

Dneska už každý zná pojmem e-government a ví, že se tak označuje možnost komunikace s institucemi veřejné správy v elektronické podobě. O elektronickém vládnutí se začalo více mluvit postupně s rozšiřováním internetu, ale do oficiálních záměrů České vlády se konkrétní cíle začaly formulovat až počátkem milénia. Široká veřejnost poznala první reálné výsledky 1. ledna 2008, kdy zahájil činnost Czech POINT jako informační terminál a začal poskytovat výpis z rejstříku trestů, prvního neveřejného registru.
20. 11. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

67. Přihlašování do soutěže Zlatý erb 2024 je spuštěno

Kraj Vysočina vyhlašuje ve spolupráci se spolkem Český zavináč už 26. kolo soutěže Zlatý erb – ročník kybernetické bezpečnosti. Vítězové krajského kola postupují do navazujícího celostátního. Přihlášení soutěží v kategoriích Nejlepší webový portál a Digitální služby obce s rozšířenou působností. Kraj Vysočina současně vyhlašuje také kategorie pro obce I. a II. typu, Sbory dobrovolných hasičů a základní i střední školy na území kraje.
14. 11. 2023 Kraj Vysočina Veřejná správa online

68. MMR poskytne 610 milionů korun na podporu vývoje a zavádění aplikací sítí 5G v regionech

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo už druhou dotační výzvu na podporu vývoje a zavádění aplikací sítí 5G v regionech. Finanční prostředky je možné využít třeba na bezpečnostní kamerové systémy, asistenční a telemedicínské služby nebo moderní systémy řízení dopravy. Z Národního plánu obnovy na to MMR vyčlenilo 610 milionů korun. Příjem žádostí zahájí 1. prosince 2023.
13. 11. 2023 MMR ČR Veřejná správa online

69. Žádosti o krajské dotace se budou moci nově podávat elektronicky

Radní Pardubického kraje na svém pondělním jednání schválili vyhlášení krajských dotačních programů pro rok 2024. Zásadní novinkou je spuštění Dotačního portálu Pardubického kraje, který kompletně digitalizuje celý dotační proces a žadatelům ještě více usnadní komunikaci s úřadem. Nebude již totiž nutné zasílat žádosti včetně příloh, vyúčtování a další dokumenty v papírové podobě poštou.
8. 11. 2023 Pardubický kraj Veřejná správa online

70. Velkoobjemové datové zprávy přicházejí

Po dlouhých diskusích došlo ve středu 31. října k novelizaci vyhlášky č. 194/2009 Sb., o stanovení podrobností užívání a provozování informačního systému datových schránek, s cílem zavést velkoobjemové datové zprávy od 1. ledna 2024. Co všechno tato změna s sebou přináší a jak se na ni připravit, to se dočtete v tomto příspěvku.
8. 11. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

71. Elektronickou žádost o řidičský průkaz nově podáte i bez datové schránky

Ministerstvo dopravy přichází s další digitálním zjednodušením on-line žádosti o výměnu řidičského průkazu. Od 3. listopadu není potřeba pro odeslání žádosti na Portálu dopravy mít zřízenou datovou schránku. Stačí se pouze přihlásit do Portálu dopravy a v něm odeslat žádost o řidičský průkaz. Elektronické podání žádosti o řidičský průkaz ulehčuje život občanům již téměř dva a půl roku. Od spuštění Portálu dopravy došlo k navýšení počtu žádostí o trojnásobek, v současné době mluvíme o cca 1600 žádostech týdně.
7. 11. 2023 Ministerstvo dopravy Veřejná správa online

72. V soutěži Komunální projekt roku 2023 si odnesl první cenu projekt Komplexní nástroj pro odpadové hospodářství v Praze

Inovativní, udržitelnější, a především efektivnější řešení odpadového hospodářství v české metropoli – to jsou hlavní cíle projektu Komplexní nástroj pro odpadové hospodářství, který se umístil na prvním místě v již devátém ročníku soutěže Komunální projekt roku 2023. Ocenění v kategorii Odpadové hospodářství převzala náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí a klimatického plánu Jana Komrsková. Projekt je společně realizován pražskou městskou společností Operátor ICT (OICT) a odborem ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy.
26. 10. 2023 Praha Veřejná správa online

73. Digitalizace účetnictví v Česku pokulhává, v oboru panuje vysoká konzervativnost, shodují se odborníci

Zatímco ve skandinávských zemích dosahuje podíl digitalizovaných dokumentů až 75 procent, české účetnictví za lídry mezi zeměmi Evropské unie zaostává. Většina byznysmenů i účetních přitom podle průzkumů vidí budoucnost právě v digitalizaci. Zástupci technologických firem považují za největší překážku nekvalitní nástroje státní správy, instituce z oboru zase vidí problém v praxi jako takové.
24. 10. 2023 Lesensky.cz Veřejná správa online

74. Digitalizace je investicí do budoucnosti

Česká republika se aktuálně řadí mezi země EU s nejnižším tempem růstu HDP. Také proto je vláda nucena hledat prorůstová opatření, která pomohou českou ekonomiku opět nastartovat. Národní ekonomická rada vlády (NERV) i samotná vláda mezi tato opatření řadí i rychlejší digitalizaci státní správy, efektivnější práci s daty a využívání nových technologií. Nejen to se diskutovalo na konferenci Institutu pro veřejnou diskusi (IVD), která se konala před týdnem na téma Může být digitalizace státní správy cestou ke snížení schodku rozpočtu?
24. 10. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

75. Zlatý erb 2024 se zaměří na kybernetickou bezpečnost

Prestižní soutěž Zlatý erb, soutěž o nejlepší webový portál a digitální služby obce, letos vstupuje do 26. ročníku, který dostal přízvisko ročník kybernetické bezpečnosti, protože na bezpečnost webů se budou poroty soustředit nejvíce. Soutěž zaznamenala změnu ve vedení, na ředitelském křesle vystřídal odstoupivšího dlouholetého ředitele Tomáše Holendu nový ředitel Martin Lukáš. Ten dříve působil například v pražské a celostátní porotě Zlatého erbu.
17. 10. 2023 Zlatý erb Veřejná správa online

76. Bartoš oznámil podporu pro aplikace 5G sítí v regionech za více než 610 milionů korun

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásí na přelomu října a listopadu už druhou dotační výzvu „Demonstrativní aplikace ekosystému sítí 5G pro chytrá města, obce a regiony“. Více než 610 milionů korun evropských prostředků půjde z Národního fondu obnovy. Společně se zástupci města Ostravy a Moravskoslezského kraje Bartoš také pozval na Unique Summit 2023 v Ostravě, který má posílit podnikatelské prostředí a technologické inovace mimo tradiční centra a metropole.
17. 10. 2023 MMR ČR Veřejná správa online

77. Karlovarský kraj představil svoji digitální technickou mapu

V chebském kulturním centru Svoboda proběhla Konference digitální technické mapy (DTM) Karlovarského kraje 2023+. Setkání se zúčastnilo více než 100 zástupců firem, měst a obcí z regionu, aby se seznámili s podobou DTM a zjistili, jaké jsou její přínosy. Od příštího roku totiž začne pro obce platit zákonná povinnost vložit data do DTM krajů.
17. 10. 2023 Karlovarský kraj Veřejná správa online

79. Středočeský kraj hledá obce, které by měly zájem o nový web

Středočeský kraj spolupracuje s komunitou expertních dobrovolníků Česko.Digital a spolkem Otevřená města na vytvoření jednoduché šablony a systému pro weby malých obcí, příspěvkových organizací a neziskovek. Spolupráce se zároveň týká projektu CSGOV, platformy určené pro tvorbu webových stránek pro obce a další veřejné subjekty.
12. 10. 2023 Středočeský kraj Veřejná správa online

80. Elektronizace zdravotnictví se zpožďuje, lékaři stále bez možnosti sdílet potřebné informace o pacientovi

Elektronizace zdravotnictví se zpožďuje a stále chybí její klíčové součásti. Ministerstvo zdravotnictví (MZ) pro poskytovatele zdravotních služeb dosud nezajistilo jednotné, bezpečné komunikační prostředí pro vzájemné sdílení zdravotnických údajů. Nadále tak trvá stav, že lékaři nemohou v kritických situacích efektivně získat všechny potřebné a již existující informace o pacientovi.
10. 10. 2023 NKÚ Veřejná správa online

81. Umělá inteligence – vzpruha pro státní správu a samosprávu

Jednou z nejvýznamnějších inovací posledních let je využití generativní, respektive umělé Inteligence (AI) v různých oblastech společnosti. Přínosem může být i pro veřejnou a státní správu. Její integrací lze přinést vyšší výkonnost, produktivitu a zlepšení kvality služeb pro občany. České občany nevyjímaje. Státním zaměstnancům i úředníkům samosprávy umožní rychleji provádět různé úkony, včetně analýz, zvýšení efektivity napříč systémy v reálném čase. Takoví chatboti jsou skvělým řešením, které výrazně přispívá k tomuto pokroku a pomáhá efektivně komunikovat s občany a řešit jejich potřeby.
29. 9. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

85. O pomoc s dokončením digitální technické mapy byl velký zájem, Pardubický kraj proto vypisuje druhé kolo výzvy

Pardubický kraj pomůže obcím z regionu ušetřit desítky milionů korun potřebných na dokončení digitální technické mapy (DTM). Samospráva zároveň vypíše druhé kolo výzvy, protože stále eviduje zájem starostů o metodickou či finanční pomoc. Spuštění DTM bude revolucí v mapování v České republice. Dojde k němu 1. července 2024 a po letech příprav se veřejnosti zpřístupní on-line databáze s mapovými podklady ve vysokém rozlišení. V nich uživatelé snadno a rychle najdou technické údaje, inženýrské sítě, stavby a další důležité informace.
6. 9. 2023 Pardubický kraj Veřejná správa online

88. Starostové dostali cenné informace a pomoc s digitalizací map vítají

Pardubický kraj uspořádal seminář pro starosty, kteří mají zájem o metodickou či finanční pomoc s dokončením digitální technické mapy (DTM). Setkání se zúčastnilo téměř 150 zástupců menších i větších obcí z našeho regionu. Ke spuštění DTM v České republice dojde 1. července 2024. Po letech příprav bude veřejnosti přístupná on-line databáze s mapovými podklady ve vysokém rozlišení, ve kterých uživatelé snadno a rychle najdou technické údaje, inženýrské sítě, stavby a další důležité informace.
22. 8. 2023 Pardubický kraj Veřejná správa online

89. Český telekomunikační úřad bude nově dohlížet na digitální ekonomiku

Český telekomunikační úřad byl pověřen rolí národního koordinátora digitálních služeb. Koncepci, která pomůže zajistit jednotný dohled nad novými evropskými předpisy, schválila vláda. ČTÚ má již nyní kompetence v oblasti některých digitálních služeb, např. jako dozorový orgán pro tzv. nařízení P2B týkající se online platforem a internetových vyhledávačů. V budoucnu se jeho působnost dále rozšíří o dohled nad nařízením o digitálních službách, nad částí nařízení o správě dat a nařízením o datech.
17. 8. 2023 ČTÚ Veřejná správa online

90. Digitalizace a dopravní infrastruktura – desáté místo v Evropě

Česká spořitelna, a. s., spolu s portálem datové žurnalistiky Evropa v datech, v projektu Index prosperity a finančního zdraví, pravidelně hodnotí výsledky evropských zemí v deseti základních pilířích společenského a ekonomického života. Téměř sto dvacet datových indikátorů bohužel stále ukazuje na mnohdy až propastné rozdíly mezi východem a západem Evropy. Nedávno byly zveřejněny výsledky v odvětví – digitalizace a infrastruktura.
14. 8. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

93. Chcete poznat proces atestací eSSL? Přihlaste se na bezplatný workshop

Česká agentura pro standardizaci je pověřeným atestačním střediskem pro atestace elektronických systémů spisových služeb (eSSL). Vzhledem k tomu, že celý systém atestací začal fungovat naplno od 1. července 2023, připravili jsme sérii tří workshopů, jejichž cílem je odborná diskuse o podmínkách atestací eSSL, definovaných v Provozním řádu atestačního střediska.
21. 7. 2023 ČAS Veřejná správa online

94. Vytváříme business a procesní architektury úřadů municipalit

Pochopení toho, jak jsou agendy v působnosti orgánů municipalit vykonávány a zajišťovány jednotlivými činnostmi organizačních jednotek úřadů (tzn. prostřednictvím procesních sad), je základem pro efektivní a komplexní rozvoj agendových informačních systémů (AIS). Tyto AIS jsou využívaných úředníky v různých rolích při zajišťování služeb pro klienty.
10. 7. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

97. Zástupci vlády na konferenci ISSS 2023 přiblížili působnost nově vzniklé Digitální a informační agentury

Konference ISSS je tradičně místem a platformou, kde politici představují nové projekty týkající se digitalizace Česka. Na význam a funkci Digitální a informační agentury (DIA) se ministra pro místní rozvoj a místopředsedy vlády ČR pro digitalizaci Ivana Bartoše, náměstka ministra vnitra Lukáše Koláříka a zástupce ředitele DIA ptali Jan Pokorný a Petr Kubásek.
26. 6. 2023 ISSS Veřejná správa online

98. Zpracování dat zvýší zemědělcům výnos z půdy a zefektivní práci

Precizní práce s daty je dnes klíčová prakticky ve všech odvětvích, a to platí i pro zemědělství. Nejde přitom jen o samotný sběr dat, ale i jejich vyhodnocení, sdílení a využití v rámci automatizace co největšího množství procesů. V době vysokých cen pohonných hmot, energií, hnojiv, ale i pracovní síly tak hraje optimalizace zemědělské výroby klíčovou roli. Jak si stojí Česko ve využití dat ve srovnání se světem, jak se chytré systémy využívají v moderním zemědělství a k čemu všemu složí?
22. 6. 2023 Agdata Veřejná správa online

99. Karlovarský kraj představil vizi v oblasti ICT pro celý region

V zastupitelském sálu městského úřadu v Ostrově proběhlo krajské setkání IT odborníků obcí s rozšířenou působností a obcí II. typu. Uskutečnilo se po několikaleté pauze vynucené koronavirovou krizí. Hlavním cílem konference bylo představit strategii, jež vznikla za účelem rozvíjet IT a smart služby nejen krajského úřadu, ale i úřadů měst a obcí napříč regionem.
19. 6. 2023 Karlovarský kraj Veřejná správa online

100. Konspirační weby už nedosáhnou na veřejné peníze, MMR společně s experty připravilo metodiku pro mediální zakázky

Metodika pomůže veřejným institucím zajistit, aby se jejich online inzerce neobjevila na portálech, na kterých by mohla poškodit jejich dobré jméno. Patří mezi ně hlavně konspirační a dezinformační weby. Metodika doporučuje například úřadům nebo státem ovládaným podnikům postupy pro zadávání inzerce, které firmy v soukromém sektoru už delší dobu běžně používají.
6. 6. 2023 MMR ČR Veřejná správa online
Bylo nalezeno 605 záznamů.