Na podporu knihoven, archeologů a opravy památek schválil Jihomoravský kraj přes 27 milionů korun

19. 12. 2022 Jihomoravský kraj Dotace

Padesát tisíc na opravu památníku Jízdy králů v obci Skoronice nebo 260 tisíc na obnovu hliněných omítek unikátní stodoly v Hrubé Vrbce. Jihomoravští zastupitelé na svém čtvrtečním zasedání schválili dotace v oblasti kultury a památkové péče.

Jihomoravský kraj

Tradice skoronské Jízdy králů sahá až do roku 1896. Trvale ji připomíná i památník v centru obce, kde se odehrávají různá kulturní vystoupení a programy. „Památník už je bohužel v havarijním stavu, povrch reliéfu je zkorodovaný a hrozí, že se rozpadne. Obec by ho chtěla zrekonstruovat u příležitosti oslav svého 700. výročí a já jsem moc rád, že je v tom můžeme podpořit. Stejně jako řadu dalších projektů, které nám pomáhají uchovávat místní historii,“ prohlásil náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče František Lukl.

Zastupitelstvo zároveň schválilo dotaci na zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven na rok 2023 ve výši 18 milionů korun. Rozdělí se mezi Moravskou zemskou knihovnu v Brně a sedm dalších pověřených knihoven v různých okresech jižní Moravy. Přes osm milionů korun získá také Ústav archeologické památkové péče Brno.

Dohromady 940 tisíc korun půjde na další projekty, které usilují o záchranu hmotného kulturního dědictví: na pomník básníku Janu Skácelovi ve Vnorovech, na obnovu historické sušárny tabáku v Kozojídkách, opravu barokní sýpky v Miroslavi a novou střechu kostela sv. Bartoloměje ve Žďárné.