Zlínský kraj chce být lídrem chytrých řešení pro města a obce, rezonovalo konferencí

17. 4. 2023 Zlínský kraj Veřejná správa online

Ve čtvrtek 13. dubna se Wichterleho sál Fakulty managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati stal dějištěm konference Smart Region Tour 2023 pro Zlínský a Olomoucký kraj. V několika diskuzních blocích došlo na témata, jako jsou praktické ukázky chytrých řešení, energetická nezávislost obcí, měst i domácností nebo investice do zelené energie. Nad konáním konference převzal záštitu hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Jedním z odborníků na pódiu byl krajský radní Jiří Jaroš, zodpovědný za oblast digitalizace a resort mládež a sport.

Zlínský kraj

Akce se zúčastnili specialisté na oblast smart cities, tedy chytrých řešení, zástupci měst a obcí, univerzit, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva životní prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu, dalších institucí a firem. „Zlínský kraj je, co se týče digitálních technologií, konkurenceschopný a vyspělý. Náš region má potenciál být v některých oblastech inovací a digitalizace českým lídrem. Příkladem je digitální technická mapa, která zpřístupní informace o stavebních a technických objektech v kraji. Využijí ji města a obce, stavebníci, ale třeba i složky integrovaného záchranného systému,“ uvedl radní Jiří Jaroš.

Zlínský kraj připravuje také další projekt v oblasti chytrých technologií. Zaměřený bude na využití 5G sítí. „Ty mohou změnit bez přehánění naprosto všechno. Mají obrovský potenciál, což dokládá nebývalý zájem o spolupráci ze strany řady významných aktérů, ať už jsou to města, obce, univerzita či soukromý sektor. Díky pokročilým vysokorychlostním sítím můžeme zavádět takové věci, jako jsou asistivní technologie v sociálních službách, mohou pomáhat v oblasti kamerových a bezpečnostních systémů, v dopravě, a to včetně autonomních vozidel nebo řízení provozu veřejné dopravy. Využitelné jsou k monitoringu a vyhodnocování nakládání s energiemi a dokonce ve zdravotnictví. Zaváděním nových technologií a inovativních řešení chceme zlepšovat podmínky života našich obyvatel,“ doplnil Jiří Jaroš.

Vladimír Dostálek