Kraj Vysočina na ISSS

17. 5. 2023 Kraj Vysočina Veřejná správa online

V Hradci Králové proběhl 25. ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě. Kraj Vysočina představil Národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví, budování digitální technické mapy a humanitární projekt partnerského regionu na Zakarpatí.

Kraj Vysočina

Kraj Vysočina se problematice zavádění služeb elektronického zdravotnictví systematicky věnuje už téměř deset let. Na projektech, které mají českým i evropským lékařům usnadnit přístup k elektronické zdravotnické dokumentaci ošetřovaných pacientů nebo umožnit občanům vyzvednout si na eRecept léky i v zahraničí, spolupracuje Kraj Vysočina s ministerstvem zdravotnictví, Státním ústavem pro kontrolu léčiv a dalšími subjekty. „První léky si budou moci čeští občané vyzvednout na český eRecept už začátkem letošního léta například v Polsku nebo v Chorvatsku. Další státy EU budou postupně přibývat. Technicky je proces na naší straně definitivně vyřešen. Aktuálně čekáme na dokončení všech nutných administrativních kroků na úrovni řídících orgánů Evropské unie a ostatních členských států,“ popisuje stav očekávané služby koordinátorka projektu Klára Jiráková. Vedle eReceptu může veřejnost už nyní prostřednictvím rozhraní obcan.portal.gov.cz nahlížet do svého elektronického pacientského souhrnu, pokud je k dispozici. Ten nyní nabízí důležité zdravotnické údaje jak ošetřujícím lékařům v ČR, ale i v jiných státech EU.

Konference ISSS

Petr Pavlinec, vedoucí odboru informatiky Krajského úřadu Kraje Vysočina byl požádán, aby souhrnně informoval o aktuálním stavu projektu Digitální technické mapy Kraje Vysočina. „V rámci svého vystoupení se budu soustředit na shrnutí povinností, které budou mít především obce v souvislosti s ostrým spuštěním služby 1. 1. 2024,“ doplnil Petr Pavlinec.

Na pozvání vedení Kraje Vysočina a organizačního výboru konference Internet ve státní správě a samosprávě se konference účastní i delegace ze Zakarpatské oblasti Ukrajiny vedená tamním předsedou rady Volodymyrem Čubirkem. Ten byl organizátory kongresu požádán o představení projektu rehabilitačního centra pro válečné veterány a zraněné v Užhorodě. Do projektu se plánují zapojit některé kraje a města z České republiky, ministerstvo zahraničních věcí a další zahraniční partneři Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Přítomnost zahraniční ukrajinské delegace byla příležitostí k výměně zkušeností v oblasti kybernetické bezpečnosti.