Nominujte svou oblíbenou Alej roku 2023. Uzávěrka nominací se blíží!

16. 10. 2023 Arnika Životní prostředí

Arnika pořádá 13. ročník ankety Alej roku. Nominováno je 45 alejí ze 13 krajů České republiky a každý den přibývají. Mezi nominovanými je zatím například historická třešňová alej i alej, jejíž založení inicioval Václav Havel. Jedna z alejí získá díky anketě unikátní ošetření kořenů stromů.

Alej roku

Možnost nominovat Alej roku 2023 skončí 26. října. Hlasování veřejnosti začne poté 2. listopadu 2023 a bude probíhat až do čtvrtka 25. ledna 2024. V tomto období budou moci lidé z celé republiky hlasovat na stránce alejroku.cz pro svoji oblíbenou alej a rozhodnout tak, která z nich získá prestižní titul Alej roku 2023.

Specialitou tohoto ročníku ankety Alej roku bude poskytnutí kořenové injektáže stromům ve vybrané aleji, kterou provede firma Groown. Kombinace unikátních rozpustných organických živin, humusových látek, složek zadržujících vodu a prospěšných půdních mikroorganismů, podpoří růst a odolnost stromů a prodlouží jim život.

A jaké aleje se letos budou ucházet o zájem veřejnosti? Například třešňová alej u obce Nový Malín v Olomouckém kraji. Čítá 183 exemplářů třešní starších více než 100 let a dalších 134 dosázených třešní v posledním desetiletí. Jde o velmi staré stromy, které jsou významným krajinotvorným prvkem. Právě pro své stáří se již alej ocitla v ohrožení, díky odhodlaným zachráncům a místnímu občanskému sdružení se podařilo jejímu vykácení zabránit.

Za zmínku určitě stojí také alej hrušní, vysazená u příležitosti 200. výročí narození G. J. Mendela v obci Vražné v Moravskoslezském kraji. Na sázení této aleje jsme se jako Arnika podíleli, velmi se nám líbilo nejen to, že svým názvem připomíná významného vědce G. J. Mendela a jeho silný vztah k hrušním, ale také to, že každá z 200 hrušní v této aleji nese jméno obyvatele obce, což posiluje komunitní pouta a tradice.

Z dalších nominovaných stojí za zmínku například Lipová alej v Praze poblíž Pražského hradu. Po prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi není jen pojmenovaná, její vysazení přímo inicioval. Unikátní je také tím, že jí projíždí tramvaje pražské MHD, což z ní činí významnou součást městského prostředí.

Seznam nominovaných alejích/stromořadích k 12. 10. 2023
Název aleje/stromořadí Kraj
Lipová alej Vidlák Hlavní město Praha
Alej Václava Havla Hlavní město Praha
Alej podél Nežárky v Jindřichově Hradci Jihočeský
Aleje našich dětí v Hatíně a ve Stajce Jihočeský
Katalpové stromořadí v Týně nad Vltavou Jihočeský
Sakurová alej k ZŠ Velešín Jihočeský
Lipová hraběcí alej Jihočeský
Alej u zámku Blatná Jihočeský
Kaštanová alej na Mýtince Jihočeský
Březová alej Artolec Jihočeský
Lipová alej na náměstí Republiky v Brně Jihomoravský
Ovocná cesta z města Vyškov Jihomoravský
Lipová alej na poutní místo sv. Antonínka Jihomoravský
Lánského alej v Jaroměři Královéhradecký
Březové stromořadí k Roudenskému rybníku Liberecký
Alej do lesoparku Na Sluneční u Muzea Cimrmanovy doby Liberecký
Alej v ulici K Bažantnici Liberecký
Hřbitovní alej v Kyjovicích Moravskoslezský
Mendelova alej k výročí 200 let od narození J. G. Mendela Moravskoslezský
Alej u Mlýnské strouhy Moravskoslezský
Třešňová alej u Nového Malína Olomoucký
Zámecká alej v Hluchově Olomoucký
Alej Jánský vrch Olomoucký
Dubová alej u zámku Čechy pod Košířem Olomoucký
Alej ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč Pardubický
Březinská březová alej Pardubický
Alej Velká Lipka Pardubický
Třešňová alej v Chudenici Plzeňský
Alej k minerálnímu prameni (Dlouhá alej) Plzeňský
Odlochovická lipová alej Středočeský
Alej u jeskyňářské základny Středočeský
Alej Průhon v Loučeni Středočeský
Alej Lipky v Telči Vysočina
Dubová alej v Třešti Vysočina
Kryrská kaštanová alej Ústecký
Alej podél poutní cesty Růžence Zlínský
Rytířská cesta – Alej pod Hořínkovou hájenkou Zlínský
Alej v Novoveském lázeňském parku Zlínský
Alej na hrázi řeky Moravy v Uherském Hradišti Zlínský
Alej podél obnovené polní cesty k Baťovu kanálu Zlínský
Dlouhá alej v Kroměříži Zlínský
Alej, velké loubí v Květné zahradě Zlínský
Lipové stromořadí u Hradiska Zlínský
Smutná alej Zlínský
Březová alej u vlakového nádraží Osíčko Zlínský

K zasílání dalších nominací vybízí koordinátorka ankety Aleje roku, Denisa Hronová: „Příběhy lidí spjaté s alejemi jsou výjimečné, zajímavé a motivující. Je vidět, že lidem na stromech záleží. Jsem jim vděčná, že se s námi o tyto příběhy dělí a pomáhají tak šířit povědomí o významu alejí v krajině. Zapojte se také do Aleje roku 2023 a objevte krásu a příběhy alejí ve svém okolí. Nominovat může kdokoliv – jednotlivec, škola, spolek, neziskovka, firma přes nominační formulář. Stačí, že se vám alej líbí, nebo že máte s ní spjatou milou vzpomínku. Hledají se aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. Každá má šanci na výhru, rozhodnout může její silný příběh, obdivuhodná krása, snaha o záchranu nebo zapojení místních lidích do hlasování.“

Cílem ankety Alej roku je zvýšit zájem lidí o aleje a stromořadí, které patří ke zdravé a fungující krajině. Motivujeme lidi, aby se zajímali o vzrostlé stromy, protože jsou důležitou součástí našeho prostředí, přinášejí užitek lidem a pro přírodu mají také mnoho významných funkcí.

Např. nám pomáhají tím, že omezují hluk ze silnice nebo odnos zeminy z polí. Řidičům také usnadňují orientaci v noci nebo za deště. Naše země je protkána tisíci kilometrů silnic, silniček, polních cest a většinu z nich lemují stromořadí. V součtu už to má značný pozitivní vliv na přírodu. Stromy jsou domovem desítek, někdy i stovek, druhů živočichů. Někteří z nich je využívají při migraci mezi vhodnými biotopy nebo jako loviště. Zapojením do ankety nám pomáháte šířit povědomí o významu alejí a stromořadí v české krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste sami nebo společně vysadili.