Rekordní Celosvětový úklid zapojil hlavně mladou generaci

14. 11. 2023 Ukliďme Česko Životní prostředí

Do šestého ročníku Celosvětového úklidového dne, který proběhl v sobotu 16. září se zapojilo 19,1 milionu dobrovolníků. Do akce, kterou globálně zajišťuje organizace Let’s Do It World, se díky spolku Ukliďme Česko každoročně zapojuje také Česká republika. Během jediného dne dobrovolníci po celé planetě odstranili z přírody přes 205 tisíc tun odpadů.

Ukliďme Česko, z. s.

Letošní Celosvětový úklidový den zaznamenal rekordní účast 19,1 milionu dobrovolníků a podařilo se tak navázat na počty před kovidovou pandemií. Od prvního Celosvětového úklidového dne v roce 2018 se do kampaně podařilo zapojit už 95 % zemí OSN a úklidů se za tu dobu zúčastnilo celkem téměř 91 milionů dobrovolníků. Organizátorům se letos podařilo překročit hranici zapojení 1 % světové populace.

Hlavním cílem kampaně je přitom zapojit do úklidů 5 % celosvětové populace, což je podle organizátorů nezbytným předpokladem pro trvalou společenskou změnu lidského chování. Celosvětový úklidový den čeká také oficiální zařazení do kalendáře OSN, což by nejen posílilo globální pozornost, ale také přispělo k dosažení cíle 5 % účasti.

Česká republika je díky spolku Ukliďme Česko již od prvního ročníku součástí této celosvětové kampaně, i když je u nás zvykem uklízet odpadky z přírody spíše v jarních měsících. V letošním roce u nás proběhlo podle organizátorů přes 5000 úklidů, do kterých se zapojilo na 225 000 dobrovolníků. „Letos se jedná opět o rekordní počet dobrovolníků. Velmi mile nás také překvapilo zapojení škol, díky čemuž 75 % všech dobrovolníků tvořily děti a mládež“, sdělil za organizátory Miroslav Kubásek.

Podzimní Celosvětový úklidový den vyvrcholil vyhlášením soutěže fotografií z úklidů v kategoriích Kuriozita, Mládež, Report a Video. „Sešlo se nám přes 350 velmi kvalitních fotografií a videí, takže nebylo jednoduché vybrat oceněné“, uvádí další z organizátorů, Radek Janoušek. „Ti získali hodnotné ceny od společnosti HP Inc., a momentky z jejich úklidů naleznete ke zhlédnutí na našem webu“, dodává. Aktuálně probíhá až do neděle 19. 11. také hlasování veřejnosti o nejsympatičtější fotografii na facebookové stránce spolku Ukliďme Česko, kde můžete dát svůj hlas jedné z třicítky vybraných fotografií. Příspěvek s nejvíce lajky pak získá voucher na nákup iPhonu od společnosti Swapie, která se věnuje prodeji repasovaných telefonů, což je ekologičtejší varianta k nákupu nových zařízení.

V letošním roce proběhne již jen několik posledních úklidových akcí, v příštím roce však kampaň Ukliďme Česko pokračuje hlavním jarním termínem, který je vyhlášen na sobotu 6. dubna.

Radek Janoušek