Týden pro Digitální Česko

21. 11. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš zahájil v pražském Vnitroblocku společně s prezidentem Petrem Pavlem Týden pro Digitální Česko. Zahajovací akce se zúčastnily desítky partnerských organizací, z hostů pak kromě prezidenta na zahájení promluvila místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová či šéf Digitální a informační agentury Martin Mesršmíd.

Vicepremiér Ivan Bartoš a prezident republiky Petr Pavel při zahájili Týden pro Digitální Česko
Vicepremiér Ivan Bartoš a prezident republiky Petr Pavel při zahájili Týden pro Digitální Česko

Hlavním tématem letošního Týdne jsou digitální dovednosti. Více než 80 partnerských organizací po celé ČR věnuje v nadcházejícím týdnu právě digitálním dovednostem přes 120 přednášek a workshopů.

„Téma digitálních dovedností je klíčové pro budoucnost České republiky, protože budoucnost je digitální! A obrovský zájem se zapojit do Týdne pro Digitální Česko ze strany vás, partnerských organizací, je pro mě důkazem, jak zásadní téma jsme pro tento ročník vybrali,“ zahájil akci vicepremiér Ivan Bartoš a dodal: „Aktuálně má základní digitální dovednosti 60 procent Čechů a Češek. Přitom podle studií bude za pár let devět z deseti všech pracovních pozic tyto dovednosti vyžadovat. Umět využívat výhod technologií, stejně jako motivace a schopnost se celoživotně vzdělávat jsou pro dnešní dobu zkrátka nutností. Nutností proto, abychom uspěli v práci, udržovali sociální kontakty v online světě a byli přitom v bezpečí a využívali na maximum digitální služby státu.“

Právě digitálním dovednostem bylo v rámci panelových diskuzí věnováno i pondělní odpoledne. Na oficiálním zahájení se diskutovalo o tom, jak si Česko vede v digitálních dovednostech, o umělé inteligenci ve školních lavicích, o tom, proč ženy do IT (ne)chtějí, ale i o budoucích změnách na trhu práce či zapojení seniorů do digitálního vzdělávání.

„Celé toto není jen tématem dospělé populace. Stejně důležité je téma aktivně řešit ve školách a v rodinách, učit děti smysluplně, a zejména bezpečně využívat digitální nástroje. Internetu a technologií by se neměla bát ani starší populace. Musíme seniorům pomáhat se ve virtuálním světě přesyceném informacemi zorientovat a ovládnout základní nástroje pro komunikaci. Zkrátka musíme udělat vše pro to, aby naše společnost v tomto ohledu nezůstala pozadu,“ dodal Bartoš.