Olomoucký kraj uspořádal pro starosty obcí a měst seminář o umělé inteligenci

8. 12. 2023 Olomoucký kraj Veřejná správa online

Umělá inteligence se čím dál více prosazuje v mnoha oborech. O tom, jak konkrétně ji mohou využívat zástupci obcí a měst byl seminář, který Olomoucký kraj uspořádal v úterý 28. listopadu v prostorách krajského úřadu.

Olomoucký kraj

Setkání se zúčastnilo celkem 46 účastníků z celého kraje, a to zejména starostové a starostky, dále také pracovníci obecních a městských úřadů či magistrátů. Za hejtmanství seminář inicioval Jan Šafařík, náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje a inovace.

„Umělá inteligence se neustále rozrůstá. Pomocníkem může být pracovníkům v různých oblastech, nejen podnikatelům či soukromým subjektům, ale také zaměstnancům veřejné správy. Jsem rád, že se tolik zástupců obcí a měst semináře zúčastnilo a že se nebojí učit se novým věcem,“ řekl náměstek Šafařík.

S tématem umělé inteligence účastníky setkání seznámil Jakub Dohnal z advokátní kanceláře ARROWS, který prezentoval možnosti využití jedné z volně dostupných umělých inteligencí – ChatGPT ve veřejné správě. Zaměřil se především na praktické ukázky využití ChatGPT jako například zadávání příkazů, vytváření rešerší, analýz textů či argumentaci. Dále se také věnoval tématu základních právních aspektů používání ChatGPT.

Setkání bylo pořádáno v rámci projektu Smart Akcelerátor Olomouckého kraje III, jehož prostřednictvím Olomoucký kraj v partnerství s Inovačním centrem Olomouckého kraje podporuje rozvoj inovačního prostředí v Olomouckém kraji prostřednictvím implementace RIS3 strategie Olomouckého kraje.