Obce jsou většinově proti změnám v odměňování nepedagogických pracovníků

11. 12. 2023 Pardubický kraj Školství

Hejtman Martin Netolický v průběhu pátku navštívil setkání dvou svazků obcí v regionu. Ráno v Ústí nad Orlicí jednal Svazek obcí Orlicko-Třebovsko a odpoledne v Jevíčku Dobrovolný svazek obcí Regionu Moravskotřebovska a Jevíčska. Řeč byla o krajských dotacích, financování nepedagogických pracovníků či záležitostech v oblasti zdravotnictví.

Pardubický kraj

„Krajské dotace pro příští rok budou podávány plně elektronicky s výjimkou, kterou je první kolo dotací v oblasti krizového řízení a požární ochrany. Jsem přesvědčený, že tento elektronický způsob komunikace patří do 21. století. Věřím, že díky školením a seminářům zajistíme dostatečnou osvětu tak, aby všechno proběhlo bez komplikací. Samozřejmě jsou naši pracovníci připraveni žadatelům, a to nejen z řad obcí, ale i různých spolků pomoci,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Ten také zmínil přípravu krajského rozpočtu a s tím spojený boj některých regionů o změnu rozpočtového určení daní pro kraje. „Jednání o změně RUDu naštěstí neutichají, což je pro nás dobrá zpráva. Pro náš kraj bychom v případě nového propočtu mohli získat 1 až 1,5 miliardy korun, což je částka, která by nám výrazně pomohla v rámci investiční činnosti. Zároveň bychom chtěli přibližně jednu pětinu z tohoto navýšení promítnout do krajských dotačních programů a tím ještě více pomoci území,“ řekl hejtman.

Jedním z témat bylo také odměňování nepedagogických pracovníků. „Obce se shodují, že nejlepší je zachovat stávající stav z hlediska financování nepedagogických pracovníků. Města a obce jsou zřizovateli mateřských a základních škol. Často se jedná o malé obce, které nemají aparát na to, aby na ně tato kompetence přešla, nehledě na další zátěž na rozpočet,“ sdělil hejtman, který je zastáncem obdobného postoje, tedy že by odměňování nepedagogických pracovníků neměl řešit zřizovatel. V případě kraje se jedná o střední školy a školská zařízení jako domovy mládeže a školní jídelny.