Datový portál Libereckého kraje má za sebou první půlrok

Osvědčil se, v plánu jsou další vylepšení

2. 2. 2024 Liberecký kraj Veřejná správa online

Do svého druhého pololetí vstoupil s novým rokem Informační a datový portál Libereckého kraje. Ten přináší veřejně dostupná data o Libereckém kraji zpracovaná do uživatelsky přívětivých formátů a infografik, zajímavých přehledů, statistik a map. Data využívají školy, úředníci, programátoři i běžní obyvatelé.

Liberecký kraj

Už od počátku veřejného testování portálu funguje spolupráce s Aplikací Záchranka. Ta využívá datovou sadu Lékařská pohotovostní služba, jednu ze tří aktuálně zveřejněných. Po spuštění aplikace se dají načíst dostupné pohotovosti dole pod ikonou Lokátor a pak vpravo nahoře pod dlaždicí Nemocnice, pohotovosti. V mapě si je možné zobrazit i přesné místo pohotovosti v areálu nemocnic.

„Otevřená data a jejich smysluplné využití usnadňuje život obyvatel i návštěvníků Libereckého kraje. Příkladem je právě aplikace Záchranka, která přenáší data z portálu do mobilních telefonů řady z nás,“ uvedl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Kromě dat Krajského úřadu Libereckého kraje si lze na portálu prohlédnout a stáhnout i data Českého statistického úřadu, Národního pedagogického institutu České republiky, Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, Českého hydrometeorologického ústavu a mnoha dalších.

Přelom roku znamenal pro portál i překročení 300 zveřejněných grafů a kartogramů s daty ke stažení. Jak pracovat s grafy a formátem .csv představují videonávody v nápovědě portálu. Nejnavštěvovanější je oblast Dotace, která je zároveň 3. co do počtu zobrazovaných infografik. Komu nějaká data na portálu chybí, může kontaktovat patřičná místa.

Portál do budoucna nabídne nové sady otevřených dat i další tematické články a analýzy. Po úpravě struktury tematických grafů přijdou změny zobrazení grafů/kartogramů a především jejich komentářů a doplňujících informací. Vzhledem k tomu, že jejich počet překročil 300, bude změna probíhat postupně.

„Pro rozvoj regionu a efektivní využívání dat je potřeba pokračovat s doplňováním a aktualizací dat na portálu. Tak mohou být dostupná již existujícím aplikacím i těm úplně novým,“ uzavřel Jiří Ulvr.

Jan Mikulička