Pravidla pro investory v Mikulově

22. 3. 2024 Obec a finance Regiony

V Mikulově jako turisticky vyhledávaném místě vyrůstá v posledních letech řada nových hotelů, penzionů a apartmánů. Naopak domy určené k dlouhodobému bydlení se staví výrazně méně a město se potýká s úbytkem stálých obyvatel, a tedy i poklesem příjmů na údržbu a další rozvoj. Mikulov se proto rozhodl změnit podmínky pro novou výstavbu a nastavit jasná pravidla, která zavážou investory k budování občanské vybavenosti nebo finančnímu příspěvku na doprovodnou infrastrukturu.

Turisticky velmi atraktivní prostředí Mikulova s sebou přináší i méně příjemné doprovodné jevy. Jedním z nich je živelný development, který ve městě rozšiřuje kapacity ubytovacích služeb nad únosnou mez nejen pro místní obyvatele, ale i pro rozpočet města. To se mikulovská radnice rozhodla změnit. „Cestovní ruch je pro Mikulov a pro jeho budoucnost zcela klíčový. Město dnes ale čelí řadě velkých výzev spojených s úbytkem trvale žijících obyvatel a nekontrolovanou výstavbou nemovitostí určených jen pro rekreační účely. Ty Mikulov neúměrně zatěžují a ve skutečnosti dlouhodobě neprospívají ani rozvoji turistiky. Potřebovali jsme tedy nastavit nová pravidla, jak mohou investoři s městem spolupracovat. Shodli jsme se, že aby mohl dostat stavební záměr od města zelenou, je potřeba splnit určité podmínky,“ vysvětluje starostka Mikulova Jitka Sobotková (ANO).

Ilustrační foto – zámek v Mikulově
Ilustrační foto – zámek v Mikulově

Město proto začalo hledat řešení, jak správně přistoupit ke spolupráci s investory a developery. Oslovilo advokátní kancelář Frank Bold Advokáti, která má s nastavováním zásad pro investory zkušenosti z mnoha českých měst, aby pro mikulovskou radnici připravila soubor pravidel pro nové stavební záměry. Vycházet přitom budou z analýzy potenciálu jednotlivých částí města. „Když developer připravuje novou výstavbu, znamená to, že získává část městského prostoru ve svůj prospěch a měl by kompenzovat i náklady spojené s užíváním projektu. Naší prací je tyto znalosti nákladů a příjmů zanalyzovat a mít tak podklad pro férový dialog mezi developmentem a městem,“ vysvětluje urbánní ekonom Vít Zeman z Frank Bold, který pro Mikulov zpracovával analýzu městského potenciálu.

Radnice tímto krokem nemá v úmyslu uzavírat Mikulov pro výstavbu ubytovacích zařízení, ale cílem je, aby město prosperovalo také z pohledu občanů a jejich potřeb.

Zkušenosti z jiných českých měst potvrzují, že i sami developeři oceňují, když od města dostávají záruky v podobě přehledných pravidel pro přípravu investičního záměru. Město má právo stanovit podmínky, za kterých se chce rozvíjet, investor by zase měl dopředu vědět, jaké požadavky na jeho projekt město klade. Pokud se pravidla nastaví korektně, vedou k přilákání kvalitních developerů a vzniku nových projektů na území města, které podpoří jeho rozvoj správným směrem.

Zásady pro spolupráci s investory schválilo zastupitelstvo města na zasedání dne 13. 3. 2024. Obsahují mimo jiné požadavky na to, aby se investoři finančně nebo nefinančně podíleli na rozvoji veřejné infrastruktury, a to na základě předem stanoveného koeficientu zohledňujícího lokalitu či stávající občanskou vybavenost. V praxi to znamená, že se investor v návaznosti na svůj záměr zaváže například k příspěvku na vybudování parku, hřiště či mateřské školy v dané lokalitě, případně tyto věci sám zahrne do svého stavebního záměru.

Markéta Ničová, tisková mluvčí města Mikulov