Současná bezbariérová vyhláška platí do konce června

Poté ji nahradí předpis nového stavebního zákona

10. 4. 2024 MMR ČR Bydlení a stavby

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo novou vyhlášku o požadavcích na výstavbu, která přispěje také k lepší přístupnosti staveb. Aktuální bezbariérovou vyhlášku nahradí od prvního července. Poradní sbor ministra pro místní rozvoj k přístupnosti staveb se podílí na přípravě související technické normy, kterou může veřejnost připomínkovat.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Členem poradního sboru je také ombudsman, jehož úřad připravil jednoduchý návod, jak se nejen lidé s postižením mohou v procesu připomínkování zorientovat. „Je pro nás důležité, aby se do připomínkování mohli zapojit všichni. Věřím, že leták, který jsme vytvořili společně s Ministerstvem pro místní rozvoj, tomu napomůže,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.

Vyhláška o požadavcích na výstavbu stanoví povinnost zřizovat výtah v nových bytových domech se vstupy do bytů v úrovni čtvrtého a vyššího nadzemního podlaží nebo podkroví na stejné úrovni. Dosud to platilo až od pátého nadzemního podlaží. Ve školských budovách bude vyhláška požadovat plnou přístupnost bez možnosti výjimek. Také došlo k lepšímu vymezení okruhu staveb, které musí být vybaveny orientačním majáčkem pro osoby se zrakovým postižením. Přístupnost je díky vyhlášce jedním z klíčových požadavků už v návrhu stavby.

Přílohy