Na Jilemnicku vzniklo první společenství obcí v republice

12. 4. 2024 Liberecký kraj Regiony

Liberecký kraj se stal prvním krajem, kde vzniklo společenství obcí jako nová forma meziobecní spolupráce. Konkrétně se jedná o oblast Jilemnicka, kde se na základě smlouvy podepsané starosty sdruží celkem 21 obcí, které se nacházejí ve správním obvodu obce s rozšířenou působností.

Liberecký kraj

„Úkolem společenství obcí je koordinovat veřejné služby na území členských obcí a zajistit jejich strategický rozvoj. Součástí společenství je rovněž ustanovení zaměstnance – tzv. sdíleného či létajícího úředníka –, kterého mohou členské obce využívat pro výkon správních činností v samostatné a přenesené působnosti,“ uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Společenství obcí, jako nová forma spolupráce mezi obcemi, vzniklo na základě novely zákona o obcích s účinností od 1. ledna 2024. Je nadstavbou svazků obcí, které fungují již více než 25 let. „Dosavadní dobrovolný svazek Jilemnicko nezanikne, ale po změně názvu se bude specializovat na komunální služby a nakládaní s odpady,“ dodal Ulvr.

Pokud by i další obce či svazky měly zájem povýšit svou spolupráci na novou úroveň, mohou se obrátit na pracovníky právního odboru krajského úřadu, kteří jim pomohou a poradí s procesem registrace nového společenství.

Filip Trdla