Cestujete do zahraničí?

19. 6. 2024 Obec a finance Ostatní

Podle nejnovějšího průzkumu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism se chystá celkem 61 % Čechů strávit letošní letní dovolenou v tuzemsku, ale pobyt v zahraničí plánuje také 60 % respondentů. Znamená to, že vedle tuzemské rekreace pojede řada lidí i mimo republiku a do zahraničí je to o 3 % více než v loňském roce.

Do ciziny chtějí vyrazit především studenti (95 % dotázaných) a mladší lidé do věku 29 let (74 %). S rostoucím věkem pak ochota odjet na delší vzdálenost klesá. Tak například v kategorii nad 75 let tuto variantu letní dovolené volí už jen 34 % respondentů. Hlavním důvodem, proč Češi do ciziny v létě neodjedou, je nedostatek financí (60 %). Na tuzemskou rekreaci respondenti průzkumu uvedli, že se chystají utratit 9284 korun na osobu za celou dobu, což je více než v loňském roce. V tuzemsku Češi bydlí hlavně v penzionech (46 %) a v hotelech či motelech se třemi a více hvězdičkami (29 %). Trendem domácích letních dovolených je odpočinek s lehčími sportovními aktivitami (40 %), jako jsou pěší turistika, procházky, vodní sporty a návštěva aquaparků, ale také cyklistika nebo třeba vodní turistika.

Ministerské informace pro zahraničí

Zřízení letních konzulárních jednatelství, společné hlídky českých a místních policistů či novinky v aplikaci DROZD. To jsou hlavní opatření, která na letošní léto připravilo Ministerstvo zahraničních věcí spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj pro turisty. Na tiskové konferenci v Černínském paláci je v pondělí 17. června představil šéf resortu Jan Lipavský s místopředsedou vlády a ministrem Ivanem Bartošem.

Systém DROZD, lze nově nalézt i v Portálu občana. „Mít správné a rychlé informace, je v případě ohrožení nesmírně důležité, a nyní i snadné. V případě mimořádných událostí v zahraničí není třeba se obávat. Stačí se jen zaregistrovat a systém DROZD vás z toho vytáhne,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš a dodal: „Stačí si stáhnout aplikaci Portál občana z App Store nebo Google Play, přihlásit se Identitou občana a ve výběru služeb v aplikaci kliknout na systém DROZD. Následně stačí vyplnit jednoduchý formulář složený ze čtyř částí: informace o cestovateli, údaje o pobytu v zahraničí, informace o spolucestujících a kontaktní osoba v Česku. Na základě těchto údajů pak Ministerstvo zahraničních věcí rozesílá hromadné e-maily a SMS všem zaregistrovaným osobám, čímž jim poskytuje důležité informace nebo je varuje před případným nebezpečím.“ Význam systému DROZD se ukázal i během minulé turistické sezóny, kdy lidé díky němu dostali včasné upozornění na požáry na ostrově Rhodos či v Turecku, spolu s krizovou linkou, na kterou se mohli obracet.

Další Bartošova slova patřila možným krizovým situacím v cílových destinacích. České cestovní kanceláře jsou v dobré kondici a klient má u nás silné jistoty dané povinným pojištěním proti úpadku navíce ještě vyztužené Garančním fondem. Na stránkách MMR je aktualizovaný seznam pojištěných cestovních kanceláří, takže si je každý může jednoduše předem tzv. proklepnout.

„Konzulární agenda je zásadní součástí práce Ministerstva zahraničních věcí (MV). Naše zastupitelské úřady, českým občanům podávají pomocnou ruku, pokud jsou v nouzi. Na české občany se ale snažíme působit i preventivně, když apelujeme na jejich zodpovědný přístup před samotnou cestou,“ uvedl na úvod šéf české diplomacie Jan Lipavský. Pro případy komplikací českých občanů při cestování do zahraničí zřizuje MZV i letos během letní sezóny tzv. konzulární jednatelství. Ta se nacházejí v zemích, které jsou oblíbenými dovolenkovými destinacemi českých občanů – v bulharském Burgasu a v chorvatských městech Rijeka a Split, kde bude fungovat konzulární jednatelství až do konce září. Rovněž dochází k posílení českého honorárního konzulátu ve španělské Barceloně.

Ministerstvo zahraničních věcí zároveň důrazně doporučuje cestujícím Čechům, aby se zaregistrovali do systému DROZD. „I v zemi relativně bezpečné může dojít ke krizové situaci. Díky registraci v Drozdu občan vždy včas obdrží rychlé informace, čeho se má vyvarovat, například jaké oblasti se má vyhnout, nebo naopak doporučení, co má v danou chvíli učinit. Tyto informace vnímáme jako nezbytný základ pro to, aby se občan mohl rozhodnout, jak se v dané situaci zachovat, což mu v extrémním případě může zachránit i život,“ řekl ministr Lipavský.

Za loňskou sezonu se v systému DROZD registrovalo přes 100 tisíc cestovatelů a rozeslali jsme kolem 48 tisíc zpráv. Během tiskové konference ministr Lipavský také připomněl tzv. Rozcestník MZV, kde lze nalézt informace o každé zemi světa, či fungování tzv. call centra.

Cestovní ruch v Česku

se v posledních letech dostává ve větší míře do popředí. V roce 2013 byl poměr domácích a zahraničních turistů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR téměř stejný. V loňském roce tento podíl činil téměř 60 ku 40 (57 % a 43 %) ve prospěch domácích turistů. Postupně se tento podíl ale začíná opět měnit. Z dat za první čtvrtletí letošního roku mimo jiné vyplynulo, že se sice pomalu, avšak průběžně, zvyšuje podíl turistů ze zahraničí na celkovém počtu cestovatelů, ale současně vzrostl i počet návštěvníků ze vzdálených trhů. Téměř 53 % (2174 tis. ) tvořili domácí turisté, 47 % (1942 tis.) pak návštěvníci ze zahraničí.

Podle materiálů: Czech Tourism, DIA