Obce spouští petici proti neprojednanému převodu financování kuchařek, školníků a dalších nepedagogů
Netradiční psaní míří ministrům školství a financí a také poslancům. Vařečky ze školních kuchyní jim zasílají zástupci obcí, kteří tak zatím symbolicky protestují proti řádně neprojednanému vládnímu návrhu na převod financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele škol, tedy obce a kraje.
Sdružení místních samospráv ČR proti návrhu spustilo on-line petici.
Podle zástupců obcí je alarmující, že takto zásadní návrh s dopadem na desetitisíce nepedagogických pracovníků a tisíce obcí zřizujících školy nebyl řádně projednán v připomínkovém řízení. Návrh je plný nejasností, zejména ohledně dopadů na rozpočty obcí a platy nepedagogů.
„Návrh, ať obce ještě ke stávajícím výdajům převezmou též financování nepedagogických pracovníků, je pro nás nepřijatelný a těžko pochopitelný. A to zejména za situace, kdy tato změna s dalekosáhlými dopady neprošla standardním legislativním procesem a obsahuje řadu věcných chyb a nesrovnalostí. Žádáme vládu, aby nechala návrh projednat v řádném připomínkovém řízení a vypořádala všechna jeho úskalí a nejasnosti,“ říká Oldřich Vávra, 1. místopředseda SMS ČR.
SMS ČR v rámci „Vařečkového protestu“ spustilo on-line petici, jejímž cílem je dosáhnout zamítnutí návrhu ve stávající podobě a jeho řádné projednání ve standardním připomínkovém řízení. Petice je určena nejen pro zástupce obcí, škol a jejich praocvníků, ale pro všechny občany.
Kvůli nedostatku jasných podkladů ze strany MŠMT obce stále neznají reálné dopady návrhu na jednotlivé školy a samosprávy. Změny mají navíc platit od 1. září, kdy už mají obce rozpočty dávno schválené. Podle stávajících informací lze například předpokládat, že návrh nebude odrážet povinné a schvalované nárůsty mezd nepedagogů, a dopadne tak citelně na rozpočty obcí, jež je budou muset až do předepsané výše zaručené mzdy doplácet ze svého.
„Návrh v nynější podobě dlouhodobě oslabí možnost mnoha obcí investovat do školní infrastruktury, jako jsou budovy škol, jídelny či hřiště, neboť tyto platové nároky zásadně zmenší rozpočtové možnosti obcí,“ dodává Petr Halada, místopředseda SMS ČR a předseda jeho Pracovní skupiny pro školství.
Diskriminace mezi školami a tlak na slučování obcí
Obce mají dle vlády získat finanční prostředky na platy nepedagogů díky úpravě rozpočtového určení daní (RUD), navrhovaný zásah do sdílených daní ale může některé obce poškodit. Mají klesnout vnitřní parametry RUD – výměra katastru a koeficient rovnosti, které se dnes promítají do spravedlivějšího financování menších měst a obcí.
Nová úprava zavádí také zásadní finanční zvýhodnění tzv. svazkových škol. „Zcela zásadně odmítáme zavádění nerovnosti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání, nerovnosti mezi školami a nový tlak na slučování obcí prostřednictvím výrazného zvýhodnění tzv. svazkových škol,“ uvádí Oldřich Vávra.
„Tento návrh si zaslouží zevrubnou diskusi, a nikoli schvalování pod časovým tlakem. Jsme připraveni tento náš zatím symbolický protest podpořit i osobně v Praze společně s dalšími starosty, řediteli, pedagogy a zejména nepedagogickými pracovníky, pokud takto neprodiskutovaná změna bude dále tlačena na sílu bez vyslyšení argumentů a obav těch, kterých se týká,“ dodává Petr Halada.