Archiv článků (rubrika Sociální problematika)

Bylo nalezeno 634 záznamů.

1. Stáří je perspektivní

V posledních 31 letech rostla zaměstnanost nejvíce u nejstarších věkových skupin, zatímco podíl mladých pracujících do 24 let se stal marginálním. Pro udržení vysoké zaměstnanosti bude nutné vytvářet a přizpůsobovat pracovní místa i pro seniory s nižším stupněm vzdělání.
20. 6. 2025 ČSÚ Sociální problematika

2. Šest obcí ve Zlínském kraji získalo certifikáty za podporu života přívětivého k rodinám

Slavnostní předání základních certifikátů Audit familyfriendlycommunity (AFFC) zástupcům obcí, které aktivně vytvářejí prostředí vstřícné k rodinám se v pondělí 16. června uskutečnilo na krajském úřadě. Certifikát získalo šest obcí ze Zlínského kraje: Jablůnka, Kroměříž, Nivnice, Staré Město, Vsetín a Želechovice nad Dřevnicí.
19. 6. 2025 Zlínský kraj Sociální problematika

3. Kraj Vysočina znovu podpoří zachování prodejen potravin i dalších služeb na venkově

Radní Kraje Vysočina schválili poskytnutí dotací žadatelům z programu Venkovské služby 2025. Tento program podporuje obce do 500 obyvatel s cílem zachovat dostupnost kamenných nebo pojízdných prodejen potravin a smíšeného zboží, případně poboček pošt a pošt Partner, knihoven, prostor pro poskytování primární zdravotní péče a také objektů nebo budov provozovaných jako atraktivity cestovního ruchu.
17. 6. 2025 Kraj Vysočina Sociální problematika

4. Kraj Vysočina hledá cesty, jak čelit rostoucí agresivitě dětí

Kraj Vysočina uspořádal 2. června 2025 kulatý stůl na téma „Zvyšující se agresivita dětí a její zvládání“. Setkání, kterého se zúčastnili zástupci Kraje Vysočina, školství, zdravotnictví, justice, Policie ČR, neziskových organizací i odborníci na duševní zdraví, přineslo cennou výměnu zkušeností a návrhy na možná řešení tohoto aktuálního problému.
16. 6. 2025 Kraj Vysočina Sociální problematika

6. Trend poklesu počtu obyvatel bude dál pokračovat

Počet obyvatel Česka dál klesá a tento trend se jen tak nezmění, protože populace stárne a ženy odsouvají děti dál do pozdějšího věku. V prvním čtvrtletí letošního roku se narodilo pouze 18,1 tisíce dětí, což je o 14 % méně než loni. Podle dat ČSÚ nejčastěji rodily ženy narozené v letech 1993–1996. Podle demografky Jitky Slabé tento trend bude dál pokračovat.
12. 6. 2025 SYRI Sociální problematika

7. K projektu Obědy do škol se od září připojí 40 institucí ze Zlínského kraje

Do programu Obědy do škol, jenž zajišťuje bezplatné stravování ve školních jídelnách dětem z rodin, které se ocitly v nepříznivé finanční situaci, se od září zapojí 40 mateřských, základních a středních škol ze Zlínského kraje. Získají na něj 5,625 milionu korun. Financován bude především z prostředků Operačního programu Zaměstnanost plus, který vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Zlínský kraj se na něm bude podílet 10 procenty, tedy částkou přibližně 563 tisíc korun.
11. 6. 2025 Zlínský kraj Sociální problematika

8. Ageismus zasahuje silně i trh práce

Lidé starší 50 let mají na trhu práce čím dál složitější pozici. Volná místa hledají i několik měsíců a setkávají se při výběrových řízeních s řadou předsudků. Čerstvý padesátník ovšem má nárok na důchod až za 15 let. Populace přitom jako celek stárne a starší lidi na trhu práce nemá kdo nahradit.
10. 6. 2025 SYRI Sociální problematika

12. Desegregace ve vzdělávání – cesta k silnější ekonomice a stabilnější společnosti

V pátek 23. května se v prostorách Senátu Parlamentu ČR pod záštitou senátora Zdeňka Papouška uskutečnil odborný seminář s názvem „Desegregace ve vzdělávání – cesta k silnější ekonomice a stabilnější společnosti“. Semináře se zúčastnili zástupci škol, neziskových organizací, samospráv i akademické sféry s cílem pojmenovat příčiny prohlubujících se nerovností v přístupu ke vzdělání a navrhnout konkrétní opatření pro zajištění rovných šancí všem dětem.
29. 5. 2025 APSZ Sociální problematika

13. Některé obce už si troufají zabydlovat i ohroženější cílové skupiny

Dostupné bydlení patří k těm oblastem, které naši partneři řeší vůbec nejčastěji. Bez systematického přístupu k této oblasti je velmi obtížné zvládnout sociální začleňování v obcích. Před dvěma lety jsme vám proto na začátku projektu Rozvoj systémů pro sociální začleňování přinesli rozhovor s Veronikou Arestou, naší odbornou poradkyní pro oblast bydlení. Nyní, s počátkem projektu Systematická koordinace sociálního začleňování (SKSZ), se k oblasti bydlení vracíme. Tým pro řešení bydlení se rozrostl, a tak jsme si tentokrát k rozhovoru pozvali odborné poradkyně pro oblast bydlení projektu SKSZ Petru Hrubou, Josefínou Schneiderovou a jejich kolegyni Veronikou Arestu.
27. 5. 2025 APSZ Sociální problematika

15. Podpora a fungování potravinových bank jako hlavní téma MŽP na výstavišti v Českých Budějovicích

Ve dnech 15.–18. května 2025 se zástupci Ministerstva životního prostředí, především z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), společně zúčastnili tradičních veletrhů Hobby a Czech Food Expo na výstavišti v Českých Budějovicích. Hlavním cílem účasti MŽP bylo přiblížit veřejnosti práci ministerstva, odpovídat na dotazy návštěvníků, a především zvýšit povědomí o podpoře potravinových bank a předcházení vzniku gastroodpadu.
23. 5. 2025 MŽP ČR Sociální problematika

16. Senát schválil zákon o podpoře bydlení, pomůže lidem v bytové nouzi

Senát schválil dlouho připravovaný zákon o podpoře bydlení, jehož cílem je systémově pomoci lidem v bytové nouzi a zároveň posílit roli obcí v této oblasti. Obsahuje také pojistky proti obchodu s chudobou. Norma navazuje na vládní strategii dostupného bydlení a byla na konci dubna schválena Poslaneckou sněmovnou. Nyní míří k podpisu prezidentem.
23. 5. 2025 MMR ČR Sociální problematika

17. Zahradní terapie pro seniory

Pobyt na čerstvém vzduchu prospívá všem bez rozdílu věku a zdravotního stavu. Klienti Domova pro seniory v Sokolnicích se mohou těšit z nové terapeutické zahrady v okolí moderně vybudovaných pavilonů, kde žije 48 seniorů převážně upoutaných na lůžko. Zřizovatel Jihomoravský kraj uhradil za realizaci zahrady 6 milionů korun, půl milionem korun pak ze svého rozpočtu přispěla samotná příspěvková organizace.
23. 5. 2025 Obec a finance Sociální problematika

18. Regulace životního stylu pokračuje

Česko stále více reguluje životní styl a propadá se v žebříčku Nanny State Index. V letošním roce se umístilo na 26. místě z 30 zemí a udrželo si tak sice pověst svobody v oblasti životního stylu, ale v žebříčku si vede stále hůře. Čím výše je daná země v žebříku, tím regulovanější životní styl v dané zemi existuje.
21. 5. 2025 Obec a finance Sociální problematika

19. IROP přispěl ke zvýšení kvality a dostupnosti sociálních služeb, 6 miliardami podpořil 664 projektů

Ministerstvo pro místní rozvoj podpořilo z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) v letech 2014–2024 téměř 6 miliardami korun z evropských fondů 664 projektů infrastruktury sociálních služeb v českých regionech. Tím přispělo k jejich zkvalitnění i ke zlepšení dostupnosti. Vychází to z kontrolní zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Částečné nedostatky konstatoval u nejvýše 0,3 % čerpaných financí.
20. 5. 2025 MMR ČR Sociální problematika

20. Podporou 6 mld. Kč vytvořilo MMR předpoklady ke zvýšení kvality a dostupnosti sociálních služeb v ČR

Na rozvoj infrastruktury regionálních sociálních služeb vydalo v letech 2014 až 2024 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) z prostředků státu a EU celkem 5,97 mld. Kč. MMR podpořilo 664 projektů zaměřených zejména na nákupy objektů, na stavební úpravy či na zkvalitnění materiálně technické základny stávajících služeb. Touto podporou ministerstvo vytvořilo předpoklady ke zvýšení kvality a dostupnosti sociálních služeb, po kterých v ČR – zejména vzhledem k demografickému vývoji – stoupá poptávka.
19. 5. 2025 NKÚ Sociální problematika

21. Staré dětské domovy do konce příštího roku z Pardubického kraje zcela zmizí

Název dětského domova zůstane v Pardubickém kraji už jen jako organizační struktura na razítku a ve zřizovací listině organizací. Dětské domovy, jak jsme je ještě nedávno znali jako nástupce prvorepublikových sirotčinců, z kraje zcela zmizí do konce příštího roku. Dnes už přibližně dvě třetiny dětí žijí se svými vychovateli v bytech a domcích podobně jako běžné rodiny. Zbavily se nálepky na dveřích a prvoplánového označení „děti z děcáku“.
16. 5. 2025 Pardubický kraj Sociální problematika

23. Vláda schválila prodloužení programu Povodeň 2024 – zaměřuje se na nejhůře zasažené oblasti

Vláda schválila rozšíření a prodloužení Programu Povodeň 2024 v reakci na rozsáhlé povodně, které zasáhly Českou republiku po 13. září 2024. Nově zavedený režim Sanace upravuje možnosti podpory zaměstnavatelům, kteří byli postiženi živelní událostí, čelí překážkám v práci nebo se podílejí na likvidaci škod. Program přináší finanční příspěvek na částečnou kompenzaci mzdových nákladů za období od listopadu 2024 do března 2025.
24. 4. 2025 MPSV ČR Sociální problematika

26. Avízo ke spolupráci s obcemi na podporu sociálního začleňování v rámci KPSV 2021+

Agentura pro sociální začleňování Ministerstva pro místní rozvoj zveřejňuje „Avízo výzvy pro vstup obcí do spolupráce v rámci Koordinovaného přístupu k sociálnímu vyloučení 2021+ (KPSV 2021+)“. Samotná výzva bude vyhlášena v květnu 2025 a má za cíl podpořit obce v efektivním řešení sociálního vyloučení a sociálně vyloučených lokalit.
7. 4. 2025 MMR ČR Sociální problematika

28. Jsou protialkoholní záchytné stanice ještě potřeba?

Vedení Královéhradeckého kraje řeší další osud krajské protialkoholní záchytné stanice v Hradci Králové. Ta už více jak dva roky funguje v omezeném režimu z důvodu nedostatečného personálního obsazení. Bezvýchodnou situaci by nyní mohla vyřešit iniciativa náměstka hejtmana a poslance Parlamentu ČR Jiřího Maška.
1. 4. 2025 Královéhradecký kraj Sociální problematika

29. Méně stresu, více péče: Jak zjednodušit nákupy potravin v sociálních službách

Péče o druhé je náročná sama o sobě. V organizacích, které poskytují sociální služby či zdravotní péči, je každá minuta vzácná. Přesto pracovníci často tráví hodiny ručním přepisováním údajů do počítače, které generuje stres v době inventur. Mnohé nemocnice a organizace poskytující sociální služby již objevily, že existuje i jiné, funkční řešení.
28. 3. 2025 Pecosta Sociální problematika

30. Novou „superdávku“ schválili poslanci, ReVize dávek pomoc lépe zacílí, ocení pracovní aktivitu a zjednoduší celý systém

Významné zjednodušení a zefektivnění celého systému přináší reforma sociálních dávek, kterou včera schválili poslanci. Dali tak zelenou nové dávce státní sociální pomoci, prostřednictvím níž se čtyři současné dávky (přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení) sloučí do jedné. Žadatel tak bude podávat pouze jednu žádost místo čtyř. Žádost bude možné vyřídit i online z pohodlí domova. Nové pojetí „superdávky“ ale také znamená lepší zacílení pomoci, zohlednění pracovní aktivity klienta nebo odstranění bodů zlomu.
27. 3. 2025 MPSV ČR Sociální problematika

31. Hospodářsky a sociálně ohrožená území je nutné řešit systémově, Pardubický kraj patří mezi průkopníky v jejich rozvoji

Celostátní konference na téma podpory rozvoje Hospodářsky a sociálně ohrožených území (HSOÚ) se uskutečnila v úterý ve Svitavách. Cílem konference bylo zvýšit povědomí o problematice HSOÚ a zdůraznit její význam, upozornit na nezbytnost integrovaného a koncentrovaného přístupu k této problematice.
27. 3. 2025 Pardubický kraj Sociální problematika

32. Ostrava podpoří další aktivity prevence kriminality miliony korun

Téměř 6,6 milionů korun získají ostravské městské obvody, Městská policie Ostrava a další příspěvkové organizace města k podpoře aktivit v oblasti prevence kriminality v souladu se „Strategií prevence kriminality statutárního města Ostravy na období 2023–2027“. Pro vedení města Ostravy je zajištění bezpečnosti obyvatel jednou z priorit.
25. 3. 2025 Ostrava Sociální problematika

33. MPSV vyhlásilo sedmnáctý ročník soutěže Obec přátelská rodině a seniorům 2025

Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo sedmnáctý ročník soutěže „Obec přátelská rodině a seniorům 2025“, která podporuje aktivity na komunální úrovni zaměřené na posílení rodinných vztahů, komunitní soudržnosti a péči o seniory. Finanční příspěvek udělovaný v rámci soutěže je určen pro obce, které se aktivně podílejí na vytváření přátelského prostředí pro své občany.
24. 3. 2025 MPSV ČR Sociální problematika

34. Spojujeme síly proti hladu a plýtvání

Potravinové banky se opírají o spolupráci napříč veřejnou správou, obchodem, regiony i evropskými partnery. Efektivní spolupráce přináší pozitivní výsledky a přispívá k udržitelnější společnosti. V loňském roce shromáždily potravinové banky rekordních 16 600 tun potravin, což představuje meziroční nárůst zachráněných potravin o 20 %. Pomohly tak 430 tisícům lidí v nouzi a potvrdily svou nezastupitelnou roli v boji proti plýtvání potravinami a poskytování pomoci těm, kteří ji nejvíce potřebují, a to i během krizových událostí.
19. 3. 2025 MŽP ČR Sociální problematika

35. Přínosy, výzvy a budoucnost

První program Asistentů prevence kriminality byl v ČR zahájen již v roce 2009. Z jeho vyhodnocení vyplývá, že přinesl dobré výsledky nejen pro zapojené obce, ve kterých došlo ke snížení počtu drobných kriminálních činů a zvýšení pocitu bezpečí, ale také pro samotné asistenty, kteří získali cenné pracovní zkušenosti a kompetence. Projekt měl dobré ohlasy jak ze strany obcí, tak ze strany samotných asistentů.
19. 3. 2025 APSZ Sociální problematika

36. Propojení sociálních a zdravotních dat jako klíč k efektivnější péči

Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvem práce a sociálních věcí představila významný krok vpřed ve spolupráci obou resortů – propojení sociálních a zdravotních dat. Tento nový systém, který začal vznikat v roce 2022, je nyní plně funkční a legislativně podložený. Díky propojení dat mezi oběma resorty je nyní možné lépe zajišťovat péči těm, kteří potřebují kombinovanou zdravotní a sociální podporu.
13. 3. 2025 MPSV ČR Sociální problematika

38. Dobrá praxe v Dubí

V řešení kriminality a sociálního vyloučení se může pochlubit osobitým přístupem město Dubí. Asistenti prevence kriminality (APK) zde nejen pomáhají zlepšit bezpečnost, ale také posilují integraci a soudržnost všech obyvatel města. Jak se jim to daří a jaké jsou výsledky jejich práce? Podívejme se na tento příklad dobré praxe blíže.
12. 3. 2025 APSZ Sociální problematika

39. Důvěra jako nástroj prevence

Program Asistentů prevence kriminality (APK) patří v České republice mezi zásadní nástroje prevence kriminality, zvyšování pocitu bezpečí a podpory sociálního začleňování. V sérii článků se dozvíte, jak se APK osvědčili v terénu, jakým výzvám i úspěchům při své práci čelí a proč je spolupráce měst, neziskových organizací a samotných asistentů zásadní pro úspěch celého projektu.
10. 3. 2025 APSZ Sociální problematika

41. Schůzka k posílení sociální stability v Ústeckém kraji

Krajský úřad Ústeckého kraje hostil pracovní motivační schůzku se zástupci měst a obcí k čerpání dotačního titulu z Operačního fondu Spravedlivé transformace, který pod názvem „Udržení sociální stability kraje“ může výrazně pomoci městům a obcím při řešení prevence kriminality a šikany nejen ve školách, ale i na veřejných prostranství.
3. 3. 2025 Ústecký kraj Sociální problematika

42. Pardubický kraj schválil prostředky na sociální služby

Zastupitelé Pardubického kraje schválili rozdělení státních dotací pro poskytovatele sociálních služeb zařazených do krajské sítě sociálních služeb na rok 2025. Zároveň dali zelenou už třetímu cyklu víceletého financování části sociálních služeb z krajského rozpočtu.
27. 2. 2025 Pardubický kraj Sociální problematika

44. Ministerstvo zdravotnictví podpoří kraje v plánování rozvoje péče o stárnoucí a chronicky nemocné obyvatelstvo

V projektu Podpora plánování rozvoje integrované zdravotní a sociální péče, zkráceně označovaném jako „KRAPL“ nebo „Krajské zdravotně sociální plány“, který realizuje Ministerstvo zdravotnictví, se připravujeme na pilotní ověření Doporučeného postupu pro tvorbu Krajského zdravotně sociálního plánu. Dne 3. února 2025 byl spuštěn dotační program, který nese stejný název jako projekt a ve kterém si kraje mohou požádat o finanční podporu.
18. 2. 2025 Ministerstvo zdravotnictví Sociální problematika

45. Nejasná komunikace a nepřiměřeně tvrdý postup obcí při nakládání s městskými byty zapříčinily podezření na diskriminaci

Tíživá sociální situace, nejisté bydlení a podezření, že je vůči nim uplatňován diskriminující přístup – to spojovalo dvě matky z různých koutů Česka. Obě se pokoušely vyřešit bytovou situaci svých rodin prostřednictvím obcí, každá s různou mírou úspěšnosti. Méně přísný přístup v jednom případě a jasná komunikace v druhém mohly zmírnit alespoň část jejich potíží. Na to také cílila doporučení, která obcím zaslal ombudsman Stanislav Křeček.
13. 2. 2025 Veřejný ochránce práv Sociální problematika

46. Co je zodpovědné hraní

Hazard a gamblerství bývá mnohdy velkým rodinným problémem a důsledky často řeší sociální pracovníci v obcích a městech. Hazardní hry jsou však také populární zábavou, kterou si denně dopřává spousta lidí po celém světě. Jenže s hraním přichází i zodpovědnost – je důležité si udržet kontrolu a vědět, kdy přestat. Právě zodpovědné hraní pomáhá hráčům i celé společnosti předejít problémům spojeným s nadměrným sázením.
13. 2. 2025 Obec a finance Sociální problematika

47. Program prevence kriminality Středočeského kraje se nově zaměří i na podporu městských a obecních policií

Program prevence kriminality Středočeského kraje na rok 2025 schválili krajští radní. Program se věnuje např. snižování recidivy, podpoře obecní policie, prevenci kyberkriminality nebo domácího násilí. Celková hodnota chystaných projektů je bezmála tři miliony korun, kraj se bude ucházet o dotace z Ministerstva vnitra.
7. 2. 2025 Středočeský kraj Sociální problematika

48. Mapy rizikovosti České republiky za rok 2024

Odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra jako každoročně zpracoval indexy kriminality, nezaměstnanosti, vyplacených sociálních dávek (závislých na výši příjmu) a rizikovosti (součet předchozích indexů) ze statistických podkladů Policejního prezidia ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí, Generálního ředitelství Úřadu práce a Českého statistického úřadu. Indexy jsou využívány pro potřeby OPK MV při hodnocení projektů prevence kriminality. Je možné je také využít při zpracování bezpečnostních analýz.
6. 2. 2025 MV ČR Sociální problematika

49. Obědy do škol pomohou rodinám v hmotné nouzi, do projektu se chce opět zapojit i Zlínský kraj

Bezplatné stravování ve školních jídelnách chce dětem z rodin, které se ocitly v nepříznivé finanční situaci, zajistit i v následujících dvou školních letech – 2025/2026 a 2026/2027 – projekt Obědy do škol. Vyhlásilo ho Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus. Zlínský kraj se bude opět ucházet o dotaci, s jejíž pomocí stravování dětem zafinancuje. Žádat bude o celou vyhrazenou částku, tj. 33,462 milionu korun.
4. 2. 2025 Zlínský kraj Sociální problematika

50. K vládnímu programu Bezpečné dětství začalo meziresortní připomínkové řízení

Vládní program Bezpečné dětství – cesta k prevenci násilí ve společnosti se nachází do 10. února v meziresortním připomínkovém řízení. Cílem materiálu je snížit riziko násilí a předcházet násilným projevům ve společnosti. Program byl vytvořen nejen na základě znepokojivých statistik, ale také jako reakce na tragickou událost, která se odehrála na Filozofické fakultě UK.
29. 1. 2025 MV ČR Sociální problematika
Bylo nalezeno 634 záznamů.