Archiv článků (rubrika Regiony)

Bylo nalezeno 1694 záznamů.

1. Kraj Vysočina připravuje rozpočet na příští rok

Pravidelně každý rok během letních prázdnin začíná proces přípravy nového rozpočtu kraje. Vrcholí prosincovým zasedáním zastupitelstva kraje, na kterém probíhá schvalování rozpočtu na další rok.
17. 7. 2024 Kraj Vysočina Regiony

4. Na opravy kulturáků půjdou desítky miliónů korun

Olomoucký kraj pokračuje v podpoře kultury. Postupuje podle rozvojové koncepce, kterou hejtmanství před časem schválilo. Nejnověji se tato podpora promítla do částky 60 miliónů korun, kterou hejtmanství pošle na rekonstrukci kulturních domů v Zábřehu a Uničově a kulturního sálu v Jeseníku. V ambiciózní podpoře investic do kultury bude kraj pokračovat.
12. 7. 2024 Olomoucký kraj Regiony

7. Známe finalisty krajských kol, kteří se utkají o titul Vesnice roku 2024

Měsíce květen a červen se pro soutěž Vesnice roku 2024 nesly ve znamení krajských kol. Hodnotící komise vybíraly z celkového počtu 196 přihlášených obcí krajské vítěze, tedy třináctku finalistů, kteří byli oceněni zlatou stuhou a postupují tak do celostátního kola soutěže, které se uskuteční ve dnech 2. až 9. září 2024. K vyhlášení výsledků celostátního kola soutěže dojde 21. září 2024 v Uherském Hradišti.
11. 7. 2024 Vesnice roku Regiony

8. Jednodušší správa poplatků na úřadech: Liberecký kraj spustí nový platební portál

Úspora času, jednodušší a přehlednější provádění plateb ze strany poplatníků a usnadnění práce příjemcům poplatků při jejich evidenci. To vše přináší nový krajský platební portál, jenž poprvé v testovacím režimu vyzkouší v průběhu letních prázdnin Doksy a Kunratice u Frýdlantu. Od září 2024 by pak měl být portál spuštěn oficiálně a postupně se do něj budou moci připojit všechny obce a města na území Libereckého kraje.
10. 7. 2024 Liberecký kraj Regiony

10. Krajský stavební úřad od července nově

Od 1. července začaly platit změny, které se dotknou nejen současného rozdělení stavebních úřadů, ale významně se změní i způsob jejich práce. Již nebudeme rozlišovat, jestli jít na úřad silniční, vodoprávní nebo na klasický stavební úřad s žádostmi, ale bude pouze jeden stavební úřad na obci či kraji. Ani s tou žádostí nebudeme muset nikde chodit, protože má dorazit sama digitálně stejně jako další podklady pro povolení stavby prostřednictvím nového portálu stavebníka.
9. 7. 2024 Středočeský kraj Regiony

11. Horní Ředice jsou Vesnicí roku Pardubického kraje

Vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2024 v Pardubickém kraji se staly Horní Ředice na Pardubicku. Celkem se do krajského kola přihlásilo 19 obcí. Slavnostní předání ocenění se uskuteční v Horních Ředicích 18. srpna. Kromě hlavní ceny byly rozdány také stuhy za společenský život, činnost mládeže či péči o zeleň.
21. 6. 2024 Pardubický kraj Regiony

12. Nejlépe se žije v Praze

Ve čtrnáctém ročníku srovnávacího výzkumu Místo pro život se na stupních vítězů seřadily hlavní město Praha, Jihomoravský kraj a Královéhradecký kraj. Analytická agentura Datank ve výzkumu každoročně vyhodnocuje kvalitu podmínek pro život ve všech krajích České republiky, a to na základě dat získaných z nezávislých zdrojů a údajů z průzkumu prováděného mezi 1600 obyvateli.
20. 6. 2024 Obec a finance Regiony

13. V Dolní Lhotě mohou slavit, obec získala titul Vesnice roku 2024 Zlínského kraje

Letošním vítězem soutěže Vesnice roku Zlínského kraje se stala Dolní Lhota. V konkurenci deseti přihlášených obcí nejlépe obstála před odbornou hodnotící komisí a získala Zlatou stuhu. Další ocenění si odnesly za péči o zeleň a životní prostředí obec Sušice, za společenský život obec Neubuz a za inovace Rudimov. Slavnostní vyhlášení výsledků 28. ročníku soutěže se uskutečnilo dnes v sídle Zlínského kraje.
20. 6. 2024 Zlínský kraj Regiony

14. Na podporu geoparků kraj rozdělí 600 tisíc korun

Krajští rady schválili rozdělení dotací ve výši 599 tisíc korun třem středočeským geoparkům: geoparku UNESCO Český ráj, Geoparku Barrandien a geoparku Kraj blanických rytířů. Dotace mají za cíl podpořit jejich činnost a rozvojové aktivity na území Středočeského kraje.
17. 6. 2024 Středočeský kraj Regiony

20. Další rozvoj kariérového poradenství či podporu prevence předčasných odchodů ze vzdělávání umožní krajský projekt

Královéhradecký kraj v březnu 2024 zahájil realizaci rozsáhlého vzdělávacího projektu s předpokládanými celkovými náklady ve výši 120 milionů korun. Plánované aktivity jsou určeny zejména žákům a pedagogickým pracovníkům středních škol a potrvají až do června 2028. Většina nákladů bude hrazena z fondu Evropské unie – Operační program Jan Ámos Komenský.
13. 6. 2024 Královéhradecký kraj Regiony

24. Ústecký kraj zná své vítěze Vesnice roku 2024

Tradiční soutěž Vesnice roku v Ústeckém kraji přináší první výsledky. Ty přivezla ze svého čtyřdenního putování po regionu komise a zveřejnila tak první majitele barevných stuh, které se v soutěži Vesnice roku předávají oceněným obcím.
13. 6. 2024 Ústecký kraj Regiony

25. Interaktivní aplikace ČSÚ srovnává kvalitu života v krajích

Kvalitu života obyvatel všech 14 krajů Česka měří 34 vybraných statistických ukazatelů, které Český statistický úřad prezentuje na svém webu v části zaměřené na regionální statistiky. Právě aktualizovaná verze webové aplikace Porovnání krajů s daty za rok 2023 má opět podobu atraktivních, dynamických grafů s názornými animacemi. K dispozici je také zobrazení vývoje jednotlivých ukazatelů v jednoduchých mapách.
10. 6. 2024 ČSÚ Regiony

27. Vesnicí roku Olomouckého kraje jsou Vrchoslavice

Titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2024 putuje do Vrchoslavic na Prostějovsku. V obci, která je situována v úrodné moravské nížině, a kde je prioritním zájmem zemědělská výroba, žije více než šest set obyvatel. Vyhlášení vítěze krajského kola se uskutečnilo ve středu 5. června v budově sídla hejtmanství.
6. 6. 2024 Olomoucký kraj Regiony

28. Budoucnost? Liberecký kraj ji spatřuje v udržitelné energii

Fotovoltaické elektrárny a elektromobilita. Využívání udržitelné energie rezonuje celým světem a Liberecký kraj se připravuje na její každodenní využívání. Spolupracuje se svými příspěvkovými organizacemi, buduje fotovoltaické elektrárny a chytrou síť dobíjecích stanic. V první fázi jich bude pět.
5. 6. 2024 Liberecký kraj Regiony

29. Vítězem krajského kola Královéhradeckého kraje Vesnice roku 2024 je Tetín

Obec Tetín na Jičínsku se stala vítězem krajského kola Vesnice roku 2024. Hodnotitelská komise ocenila její aktivní propojování historické zástavby s moderními potřebami venkova i pokrokovost v oblasti odpadového hospodářství a rozvoj energetického managementu. Vedle toho porota udělila další ocenění obcím, mezi nimiž je Pilníkov na Trutnovsku, Světí na Hradecku nebo Hejtmánkovice na Náchodsku. Do soutěže se letos přihlásilo 11 obcí.
3. 6. 2024 Královéhradecký kraj Regiony

34. Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech v roce 2022 vzrostl

Po krizovém období pandemie covid-19 se v roce 2022 ekonomické výsledky cestovního ruchu ve všech krajích Česka výrazně zlepšily. K oživení nejvíce přispěla Praha. Nejvyšší podíl zaměstnanosti v cestovním ruchu vykazoval Karlovarský kraj a nejvyšší odliv zaměstnanců z oboru postihl do roku 2022 Prahu.
28. 5. 2024 ČSÚ Regiony

35. Vesnicí roku 2024 Kraje Vysočina je obec Smrčná

V pátek krátce před polednem vyhlásila krajská komise soutěže Vesnice roku vítěze za Kraj Vysočina. Titul Vesnice roku Kraje Vysočina 2024 patří obci Smrčná na Jihlavsku. Trvale zde žije 470 obyvatel. V předcházejících ročnících obec získala už oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu a modrou stuhu za příkladný společenský život.
27. 5. 2024 Kraj Vysočina Regiony

36. Děpoltovice slaví vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku

Na 22 obcí z našeho regionu letos usilovalo o titul Vesnice roku. O vítězi krajského kola rozhodovala jedenáctičlenná hodnotitelská komise, která nakonec vybrala Děpoltovice na Karlovarsku. Obec s více než čtyřmi stovkami obyvatel suverénně porazila své soupeře, a kromě Zlaté stuhy získala i postup do celostátního finále.
23. 5. 2024 Karlovarský kraj Regiony

37. Brno je podnikatelsky nejatraktivnější

Srovnávací výzkum Město pro byznys jasně ukázal, že Brno je podnikatelsky nejatraktivnějším městem v České republice. Zasloužil se o to vstřícný přístup radnice k podnikatelům i výhodné podmínky pro podnikání. Stříbrnou příčku obsadila Plzeň, bronz bere Ostrava. Srovnávací výzkum zpracovává již sedmnáctým rokem analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice.
23. 5. 2024 Město pro byznys Regiony

38. Stovka obchůdků na vesnicích funguje díky krajské podpoře

Obyvatelé menších obcí se nemusí bát, že si nedojdou ve své domovině na nákup základních potravin. Olomoucký kraj v dotačním programu Obchůdek podpoří letos přes sto malých prodejen na venkově, které by jinak zavřely a lidem by se zhoršila životní úroveň.
17. 5. 2024 Olomoucký kraj Regiony

40. Do 28. ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo nejvíce obcí z Karlovarského kraje

Soutěž Vesnice roku je v plném proudu. Pro Karlovarský kraj je tento ročník výjimečný zejména proto, že se do něj přihlásilo z celkového počtu 125 obcí 22 těch, které splňují stanovené podmínky. Jedná se o nejvyšší počet přihlášených obcí ze všech krajů v tomto ročníku a třetí nejvyšší počet v Karlovarském kraji od roku 2002, kdy se do soutěže Karlovarský kraj zapojil.
16. 5. 2024 Kralovarský kraj Regiony

41. Jihomoravský kraj dokončuje studii proveditelnosti k propojení vodárenských soustav Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina

Záměr propojení vodárenských soustav obou krajů potvrdilo už v roce 2021 memorandum o spolupráci Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina při přípravě opatření k zabezpečení dodávek pitné vody. Na konci června budou mít oba kraje hotovou závěrečnou studii. Jde o jeden z hlavních kroků boje proti suchu, který má mj. vytvoření robustního vodárenského systému na stabilních vodních zdrojích. Studie předkládá konkrétní návrhy možností technického propojování vodárenských soustav s výhledem na 50 let.
15. 5. 2024 Jihomoravský kraj Regiony

42. Mezi krajskými vlajkovými projekty je i restart Šumperska a Jesenicka

Jak i nadále správně rozvíjet regiony Olomouckého kraje a zlepšit jejich ekonomický růst, do kterých projektů a technologií investovat nebo jak zlepšit vnímání kraje jeho obyvateli. O tom jednala na svém dalším pracovním setkání skupina lidí, která se zabývá Strategií rozvoje Olomouckého kraje.
7. 5. 2024 Olomoucký kraj Regiony

43. Stát, Karlovarský kraj a město Cheb se dohodly na rozvoji strategického podnikatelského parku

Cílem memoranda o spolupráci, které uzavřela agentura CzechInvest, společnost SIRS, Karlovarský kraj a město Cheb, je připravit plochu průmyslové zóny Cheb II pro strategickou investici. To zvýší konkurenceschopnost regionu v soutěži o rozdílové investory. Cílem je rozvoj odvětví s vysokou přidanou hodnotou a pomoc regionu s adaptací na probíhající transformaci. V tomto směru lze navázat na probíhající jednání o rozvoji infrastruktury pro vývoj autonomní mobility v Karlovarském kraji.
7. 5. 2024 Karlovarský kraj Regiony

44. Z jakých podkladů vychází návrhy na slučování obcí?

Předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková se v dubnu obrátila dopisem na premiéra Petra Fialu, aby se ho dotázala, z jakých podkladů vychází Národní ekonomická rada vlády (NERV) při návrzích, které zmiňují slučování obcí jako jedno z úsporných či prorůstových opatření.
6. 5. 2024 SMS ČR Regiony

45. Na MMR proběhlo celostátní setkání Místních akčních skupin

Při příležitosti letošní Valné hromady Národní sítě Místních akčních skupin se do Prahy sjelo přes 150 zástupců členských organizací ze všech koutů České republiky. Valná hromada schválila výsledek hospodaření organizace a výroční zprávu za rok 2023. Tématem byl také společný postup v jednáních o programovém období 2028+, aby byl pro venkov zajištěn dostatek finančních prostředků.
6. 5. 2024 MMR ČR Regiony

46. Společné jednání rad: město s krajem si vycházejí vstříc

Některé projekty v krajském městě se neobejdou bez dobré spolupráce a komunikace mezi krajem a městem. To se daří i díky pravidelným společným zasedáním rad obou samospráv. Nejde jen o samotné informování o dalších záměrech, ale také o koordinaci různých projektů a možnosti spolupráce, které mohou výsledek vylepšit v zájmu veřejnosti.
6. 5. 2024 Pardubický kraj Regiony

47. Kraj Vysočina opět podpoří obnovu turistického značení

Turistické značení dnes vnímáme jako zcela běžnou součást výletů. Na území našeho kraje je aktuálně vyznačeno téměř šest tisíc kilometrů různých tras. Právě na obnovu turistického značení přispívá Kraj Vysočina téměř půl milionem korun ročně. I díky krajské podpoře tak mohou vznikat nové trasy.
6. 5. 2024 Kraj Vysočina Regiony

48. Humpolec obhajuje na Vysočině titul Město pro byznys

Vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Kraji Vysočina stalo město Humpolec. Podnikatelské prostředí se dobře rozvíjí také ve Žďáru nad Sázavou a Velkém Meziříčí. Srovnávací výzkum zpracovává již sedmnáctým rokem analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.
3. 5. 2024 Město pro byznys Regiony

49. O titul Vesnice roku 2024 se utká 196 obcí – o 21 víc než loni

Skončila lhůta pro podání přihlášek do 28. ročníku soutěže Vesnice roku 2024. Do soutěže se přihlásilo celkem 196 obcí, tedy o 21 víc než v loňském roce. Ministerstvo pro místní rozvoj, jako jeden z vyhlašovatelů soutěže, přišlo v tomto ročníku s řadou změn. Připravilo například nové ocenění v podobě fialové stuhy za inovativní řešení, se kterou se pojí odměna formou dotace v hodnotě 300 000 Kč. Další novinkou je elektronizace přihlašovacího i hodnotícího procesu, které usnadní práci jak zástupcům obcí, tak hodnotícím komisím.
3. 5. 2024 MMR ČR Regiony

50. Do Pardubického kraje přitekly v uplynulých 20 letech miliardy z Evropské unie

Příspěvkem Pardubického kraje k 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie je putovní venkovní výstava, která představuje průřez řadou projektů, které se na území kraje mohly díky evropské podpoře uskutečnit. Přestože ani zdaleka nemohla výstava zachytit celou šíři těchto investic, tak jen ty zmíněné přinesly do kraje potřebné projekty za několik miliard korun. Na jejich fotografie se můžete podívat po celý květen na třídě Míru v Pardubicích a poté také v Chrudimi, Ústí nad Orlicí a ve Svitavách.
3. 5. 2024 Pardubický kraj Regiony
Bylo nalezeno 1694 záznamů.