Archiv článků (rubrika Regiony)

Bylo nalezeno 1598 záznamů.

1. U kulatého stolu se řešila výzva Operačního programu Spravedlivá transformace

Sekretariát Regionální stálé konference Karlovarského kraje ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a městem Sokolov uspořádaly v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace jednání u kulatého stolu. Představeny byly výzvy Obnovy území dotčeného těžbou a projektové záměry obcí.
20. 2. 2024 Karlovarský kraj Regiony

2. Centrum architektury Královéhradeckého kraje zahájilo svou činnost konferencí pro starosty

Nově vzniklé Centrum architektury Královéhradeckého kraje (CAKHK) zahájilo svoji činnost v úterý 6. února 2024. Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové se uskutečnila konference s názvem Rozvíjíme naši obec pro kvalitní život a výzvy 21. století, a to primárně pro starostky a starosty obcí v regionu. Konference se zaměřila především na praktické využití získaných kontaktů a informací při přípravě investičních záměrů.
7. 2. 2024 Královéhradecký kraj Regiony

3. Venkov 2024

Každoročně, vždy první únorový čtvrtek, se koná v budově Přírodovědecké fakulty UK v Praze na Albertově, ve Velké geologické učebně, diskuzní seminář věnovaný problematice venkova. Letošní seminář VENKOV 2024, již 16. ročník, se uskutečnil ve spolupráci s Českou geografickou společností (ČGS), která v letošním roce oslaví 130 let své činnosti.
7. 2. 2024 Obec a finance Regiony

5. Přípravy Strategie Středočeského kraje pro oblast kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví na léta 2024–2030 postoupily do dalš

Ve středu 31. 1. 2024 se sešlo na padesát kulturních aktérů, provozovatelů veřejně přístupných památek či kulturních akcí, zástupců kulturních institucí a veřejné správy a dalších organizátorů společenského a kulturního života regionu se zástupci kraje a místních samospráv, aby diskutovali nad předloženou návrhovou částí konceptu Strategie Středočeského kraje pro oblast kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví na léta 2024–2030.
6. 2. 2024 Středočeský kraj Regiony

6. Na rozvoj malých obcí Středočeského kraje míří více než 24 milionů korun

Krajští radní schválili 50 žádostí o dotaci na rozvoj malých obcí do 2000 obyvatel. Na projekty bude ze Středočeského Fondu obnovy venkova využito více než 24 milionů korun. Největší dotace míří do Červeného Újezdu, která bude použita na rekonstrukci komunikace v ulici Na Dráze a K Cestičce (1 474 000 Kč), v Červených Pečkách na Kolínsku zrevitalizují zámecký park (1 473 000 Kč).
30. 1. 2024 Středočeský kraj Regiony

7. Kraj Vysočina pokračuje v podpoře zachování prodejen potravin i dalších služeb na venkově

Rada kraje Vysočina doporučila zastupitelstvu kraje schválit vyhlášení programu Venkovské služby 2024. Tento program je určen na podporu obcí do 500 obyvatel za účelem zachování dostupnosti služeb, které jsou poskytovány na jejich území – kamenných či pojízdných prodejen potravin a smíšeného zboží, případně poboček pošt a pošt Partner, knihoven, prostor pro poskytování primární zdravotní péče a také objektů nebo budov provozovaných jako atraktivita cestovního ruchu.
29. 1. 2024 Kraj Vysočina Regiony

8. V loňském roce Středočeský kraj proinvestoval rekordních 1,6 miliardy korun

Investice Středočeského kraje dosáhly v loňském roce rekordní výše 1,6 miliardy korun. Jedná se o nejvyšší investovanou částku za poslední roky, přičemž finance pochází z rozpočtu Středočeského kraje. Největší část krajských investic byla vynaložena do oblasti zdravotnictví, dopravy a realizace energetických úspor.
26. 1. 2024 Středočeský kraj Regiony

9. Celkem 334 milionů vyšších daňových příjmů Libereckého kraje z loňského roku míří zejména na investice, do školství a dopravy

Daňové příjmy pro kraj za rok 2023 byly o téměř 754,7 milionu vyšší, než byl předpoklad v rozpočtu kraje. Disponibilní vyšší daňové příjmy Libereckého kraje tedy jsou 334 milionů korun. Rada kraje proto jako každý rok odsouhlasila na svém lednovém mimořádném zasedání záměr zapojit je do rozpočtu krajských resortů na letošní rok. Nejvíce financí, a to konkrétně 97 080 000 korun, míří tentokrát do oblasti školství a sportu. Rozhodnutí rady ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.
26. 1. 2024 Liberecký kraj Regiony

10. Opakované návštěvy v obcích ukazují, že cesty krajem mají smysl

Od počátku volebního období se vydává hejtman Karlovarského kraje spolu s radním Vítem Hromádko do měst a obcí v regionu. Se starosty vždy řeší aktuální dění a případně společně hledají řešení problémů, s nimiž si v obcích mnohdy nevědí rady. O tom, že tyto cesty regionem mají smysl, se zástupci kraje přesvědčili při posledním výjezdu, kdy se vrátili do obcí, jež navštívili před dvěma roky a dozvěděli se o úspěších svého snažení.
23. 1. 2024 Karlovarský kraj Regiony

11. Kraj Vysočina převzal předsednictví v Evropském regionu Dunaj–Vltava

Slavnostní předání předsednictví Evropského regionu Dunaj–Vltava, který od roku 2012 sdružuje sedm partnerských regionů z České republiky, Německa a Rakouska, proběhlo v půlce ledna 2024 v prostorách dolnobavorského zámku Mariakirchen. Náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj Hana Hajnová převzala předsednictví v Evropském regionu Dunaj-Vltava (ERDV) od předsedy Bavorského okresního sněmu Olafa Heinricha. V čele Evropského regionu bude Kraj Vysočina po dalších dvanáct měsíců.
18. 1. 2024 Kraj Vysočina Regiony

12. Pardubický kraj hledá inspiraci pro budoucí rozvoj v „Silikonovém Sasku“

Delegace Pardubického kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolickým a radním pro regionální rozvoj Ladislavem Valtrem navštívila v lednu Sasko. U západních sousedů zástupci našeho regionu hledali příklady dobré praxe v zavádění inovativních postupů, SMART řešení i rozvoje území, které se v posledních dekádách potýkalo s hospodářskými i společenskými výzvami.
17. 1. 2024 Pardubický kraj Regiony

13. Jihomoravský kraj navýšil podporu obcím v rozvojově znevýhodněných územích

Až jeden milion korun například na technické sítě, na koupi nebo rekonstrukci domu k bydlení nebo stejná částka na objekty pro podnikání. To nabízí obcím dotační program Podpora bydlení a podnikání ve vybraných rozvojově znevýhodněných územích Jihomoravského kraje. Jeho druhý ročník schválila ve středu 10. ledna 2024 rada kraje.
16. 1. 2024 Jihomoravský kraj Regiony

14. Další obce ve znevýhodněných oblastech Osoblažska a Vítkovska získaly finanční podporu od kraje

Moravskoslezský kraj našel ve svém rozpočtu 12 milionů, aby mohl přispět také obcím, které v programu na podporu znevýhodněných oblastí skončily pouze jako náhradníci. V červnu minulého roku kraj podpořil 8 obcí, kterým rozdělil skoro 20 milionů, dalších 8 obcí zůstalo „pod čarou“ jako náhradníci. Nakonec se podařilo podpořit i je.
11. 1. 2024 Moravskoslezský kraj Regiony

15. Pardubický kraj se na ochranu měkkých cílů připravuje dlouhodobě

O ochraně měkkých cílů v Pardubickém kraji, ale také posílení technického vybavení Policie České republiky v kraji jednal hejtman a předseda Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martin Netolický s krajským policejním ředitelem Janem Ptáčkem. Společně se shodli, že i do budoucna budou v regionu pokračovat tematická součinnosti cvičení či bezpečnostní audity krajských škol.
11. 1. 2024 Pardubický kraj Regiony

17. Nové veřejné osvětlení v Čeladné ušetří obci přes 60 procent energie

Od letoška se v Čeladné svítí úsporněji. V beskydské obci vyměnila společnost ČEZ Energetické služby bezmála 500 svítidel veřejného osvětlení – moderní LED světla budu mít výrazně menší spotřebu a přinesou do obce větší světelnou pohodu. Na nové osvětlení, které stálo obecní kasu přes 8 mil. Kč, získala Čeladná téměř třímilionovou evropskou dotaci z programu Národní plán obnovy Ministerstva průmyslu a obchodu.
5. 1. 2024 Skupina ČEZ Regiony

18. V Moravskoslezském kraji přibylo obyvatel

Za poslední dva roky se v Moravskoslezském kraji zvýšil počet obyvatel o 11 623 osob. Podle Českého statistického úřadu aktuálně žije v našem regionu přesně 1 189 612 lidí. Migrační saldo se začalo zmírňovat už v roce 2018, čísla pozitivně ovlivnil také příchod lidí z Ukrajiny.
4. 1. 2024 Moravskoslezský kraj Regiony

20. Královéhradecký kraj cílí na udržitelný cestovní ruch, vyhlásí nový dotační program na rozvoj turistické infrastruktury

Obce či například turistická informační centra a oblastní destinační společností budou mít v příštím roce možnost žádat o dotační prostředky na rozvoj naučných a turistických stezek, rozložení sezónní návštěvnosti a nabídky k návštěvě méně známých turistických cílů. Za tímto účelem Královéhradecký kraj vyhlásí nový dotační program Podpora rozvoje udržitelného cestovního ruchu v Královéhradeckém kraji s finanční alokací ve výši dvou milionů korun.
2. 1. 2024 Královéhradecký kraj Regiony

21. Kraj Vysočina finančně podpořil vznik nebo rozšíření devíti nových ordinací, příští rok očekává ještě větší zájem

Letos výrazně vzrostl zájem o dotace Kraje Vysočina na zřízení a rozšíření stomatologické nebo dětské ordinace. Kraj původně připravených 1,5 miliónu korun ještě v závěru roku navýšil o dalších téměř 600 tisíc korun. Mohl tak vyhovět všem devíti žádostem, které mu byly během roku doručeny.
27. 12. 2023 Kraj Vysočina Regiony

22. Soutěž O nejlepší kroniku Plzeňského kraje má své vítěze

V prostorách víceúčelového sálu Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni byly ve středu 13. prosince 2023 vyhlášeny výsledky 5. ročníku soutěže O nejlepší kroniku Plzeňského kraje 2023. Ve čtyřech kategoriích soutěžilo celkem 42 kronik. Hodnocení pak provedla sedmičlenná odborná porota. Hodnoceny byly zápisy do kronik v letech 2019, 2020 a 2021. Nejlepšími kronikami byly vyhlášeny kroniky obcí Lhůta, Litohlavy, Břasy a města Starý Plzenec.
19. 12. 2023 Plzeňský kraj Regiony

23. Tašky na třídění odpadů putují i letos do domácností v Moravskoslezském kraji

Moravskoslezský kraj i letos pokračuje ve snaze snížit množství zbytkového komunálního odpadu. Ve spolupráci se společností EKO-KOM putují v těchto dnech zdarma do domácností v Kravařích, Orlové, Dívčím Hradě, Frenštátu pod Radhoštěm a Rudné pod Pradědem celkem tři tisíce sad barevných tašek na třídění odpadů.
15. 12. 2023 Moravskoslezský kraj Regiony

24. Středočeský kraj chce na podporu dobrovolných hasičů a složek IZS v příštím roce vyčlenit rekordních 81 mil. korun

Na podporu dobrovolných hasičů a složek IZS chce Středočeský kraj v příštím roce uvolnit rekordních 81 milionů korun. Návrh Programu 2024 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Fondu podpory dobrovolných hasičů a složek IZS dnes projednali radní a doporučili ho ke schválení zastupitelstvu.
15. 12. 2023 Středočeský kraj Regiony

25. Průzkum ukázal, jak se výrazně mění kvalita života v Karlovarském kraji

O tom, že v Karlovarském kraji není úplně všechno špatně a že se tu lidem žije i přes výtky dobře, svědčí nově zveřejněný výzkum společnosti Obce v datech. Ta v rámci Indexu kvality života porovnala u 206 českých obcí s rozšířenou působností veřejně dostupná data ve třech základních oblastech, jako je zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení a vzdělání a v neposlední řadě vztahy a služby. A letošní výsledky by mohly být pro mnohé stěžovatele více než překvapivé.
14. 12. 2023 Karlovarský kraj Regiony

27. Moravskoslezský kraj pomůže s provozem malých prodejen na venkově

Moravskoslezský kraj se už třetím rokem zapojil do programu Obchůdek 2021+, který vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Pomůže tak udržet při životě maloobchodní prodejny na venkově. V srpnu vyhlásil dotační program Podpora provozu venkovských prodejen v Moravskoslezském kraji 2023. Dotace schválili krajští zastupitelé.
11. 12. 2023 Moravskoslezský kraj Regiony

28. Krajská podpora dobrovolných hasičů se příští rok více zaměří na rekonstrukci a stavbu požárních zbrojnic

Podpora dobrovolných i profesionálních hasičů v příštím roce byla hlavním tématem jednání hejtmana Martina Netolického s krajským ředitelem Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Alešem Černohorským a krajským starostou dobrovolných hasičů Josefem Bidmonem. Na základě dohody se sdružené prostředky státu a kraje plně zaměří na stavbu a rekonstrukci požárních zbrojnic.
6. 12. 2023 Pardubický kraj Regiony

29. Regionální stálá konference podpořila projekt Transformačního centra Ústeckého kraje

Strategický projekt Transformační centrum Ústeckého kraje dostal jako první zelenou od Regionální stálé konference Ústeckého kraje. O podpoře projektu z Operačního programu Spravedlivá transformace rozhodne Výběrová komise. Projekt má pro potřeby transformace vytvořit nebo rozšířit chytré datové a informační služby, služby pro podporu inovativního podnikání, služby pro podporu komunální energetiky s využitím obnovitelných zdrojů energie a služby pro podporu revitalizace a resocializace území i krajiny.
6. 12. 2023 Ústecký kraj Regiony

30. Karlovarský kraj podal první ze svých strategických projektů do Operačního programu Spravedlivá transformace

Karlovarský kraj podal na Ministerstvo životního prostředí žádost o první ze svých strategických projektů v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace. Jedná se o zásadní krok pro získání finanční podpory na realizaci projektu Karlovarské inovační centrum (dále KIC), jehož nositelem je právě Karlovarský kraj.
6. 12. 2023 Karlovarský kraj Regiony

31. Regionální konference ke sportu představila řadu dotačních titulů na národní, krajské i obecní úrovni

Kraj Vysočina uspořádal začátkem tohoto týdne v pořadí druhou regionální konferenci zaměřenou na sport. V loňském roce se diskutovalo o situaci ve sportovních klubech po covidové pandemii a posílení motivace dětí ke sportování, zatímco letošním tématem byla zejména podpora výstavby nebo obnovy sportovní infrastruktury, financování organizovaného sportu nebo dotace do sportu ze strany státu, krajů i obecních samospráv.
1. 12. 2023 Kraj Vysočina Regiony

34. V soutěži Úřad na cestě k rovnosti zvítězil opět pražský magistrát

Magistrát hlavního města Prahy zvítězil v kategorii krajských úřadů v soutěži Úřad na cestě k rovnosti. Vyhodnocen byl mezi ostatními krajskými úřady jako nejlepší v oblasti rovných příležitostí pro ženy a muže. Pod vedením ředitele Martina Kubelky obdržel pražský magistrát ocenění již druhým rokem.
30. 11. 2023 Praha Regiony

35. Na setkání se starosty a občany Ostrovska se řešila hlavně témata zdravotnictví, školství, dopravy a transformace kraje

Další ze setkání s vedením měst a obcí v rámci obce s rozšířenou působností a obyvateli území se tentokrát uskutečnilo v Ostrově. Členové Rady Karlovarského kraje představili oblasti, jež mají ve své gesci a odpovídali na dotazy přítomných starostů, později odpoledne pak také na otázky veřejnosti.
29. 11. 2023 Karlovarský kraj Regiony

36. Modernizace a rozšíření městského kamerového dohlížecího systému v Prostějově v roce 2023

Městský kamerový dohlížecí systém (MKDS) je ve městě Prostějově budován a modernizován již přes dvě desetiletí. I v letošním roce došlo k jeho dalšímu rozšíření a modernizaci. Po celou dobu fungování je kamerový systém ve správě městské policie, na jejímž operačním středisku jsou on-line náhledy a záznamy z kamer nepřetržitě 24 hodin denně monitorovány.
27. 11. 2023 MV ČR Regiony

37. Veřejné fórum Zdravého Kraje Vysočina

V pořadí už sedmé Veřejné fórum Zdravého Kraje Vysočina přimělo sdílet názory o celokrajských tématech a předat je k řešení krajské samosprávě zhruba stovku účastníků. Výsledkem široké debaty odborníků z řad zájmových sdružení, podnikatelů a vzdělávacích subjektů i zástupců veřejnosti bylo definování tzv. 10P resp. 10 priorit. Mezi deseti klíčovými tématy, které má kraj řešit jsou propagace lokálních potravin, ochrana krajinného rázu i podpora moderních technologií ve školní výuce.
24. 11. 2023 Kraj Vysočina Regiony

38. Obec Břehy zvítězila v soutěži inovací platformy Obec 2030

Sdružení místních samospráv ČR vyhlásilo vítěze soutěže platformy Obec 2030 o nejlepší obecní inovace. První místo a cenu 100 000 korun získala obec Břehy z Pardubického kraje za záchranu mlýna ze 16. století a zdařilou obnovu zdejší malé vodní elektrárny.
23. 11. 2023 SMS ČR Regiony

40. Kvalitu života podle mladých nejvíce ovlivňuje doprava, Liberecký kraj má novou studii s vizemi i po roce 2050

Vyvolat diskusi o kvalitní a udržitelné dopravě v regionu a zmapovat potřeby kraje v této oblasti s přesahem do roku 2050+. To je cílem dokumentu s názvem Vize Libereckého kraje po roce 2050. Ten vychází zejména ze strategických materiálů, jako je analýza dopravy či plán udržitelné městské mobility. Výrazným zdrojem pro jeho vyhotovení byl i studentský průzkum a workshop, v nichž mladí lidé představili své vlastní vize o řešení dopravy nejen na území Libereckého kraje. Ze studie mimo jiné vyplývá, že kvalitu života mladých ovlivňuje nejvíce právě oblast dopravy.
15. 11. 2023 Liberecký kraj Regiony

41. V Krušných horách vzniká unikátní projekt turistických útulen

Na hřebenech Krušných hor by měla v budoucnu vyrůst síť turistických útulen a veřejných prostranství. Ty budou pokrývat trasu Stezky Českem, která patří mezi nejdelší a nejpopulárnější trasy pěší turistiky u nás. Za vznikem projektu stojí Destinační agentura Krušnohoří, jež vznikla v únoru letošního roku, a spolek Stezka Českem.
14. 11. 2023 Karlovarský kraj Regiony

42. Osobností venkova je Eduard Kavala

Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova, ve spolupráci se Spolkem pro obnovu venkova ČR, Svazem měst a obcí ČR a Sdružením místních samospráv ČR jsou vyhlašovateli ocenění „Síň slávy – pocta za rozvoj venkova“. Významným momentem této akce bylo také připojení Národního divadla k vyhlašovatelům. Do síně slávy byl v letošním roce uveden Mgr. Eduard Kavala, jako Osobnost venkova 2023. Slavnostní akt proběhl v pátek 10. listopadu ve Frýdlanském salonku Valdštejnského paláce, sídle Senátu PČR.
13. 11. 2023 SPOV ČR Regiony

44. Vedení Zlínského kraje se v Luhačovicích setkalo s téměř dvěma stovkami starostů

Pravidelné setkání starostů měst a obcí s představiteli Zlínského kraje se ve čtvrtek 9. listopadu uskutečnilo v Luhačovicích. Krajští radní na něm téměř dvě stovky starostů seznámili s novinkami z dopravy, zdravotnictví, sociální oblasti, kultury, digitalizace, s aktuálně vyhlášenými dotační programy určenými pro obce i nejvýznamnějšími investičními akcemi připravovanými krajem. U všech témat měli starostové možnost zeptat se na to, co je zajímá, nebo se podělit o své postřehy a názory.
13. 11. 2023 Zlínský kraj Regiony

47. Radní Libereckého kraje schválili návrh rozpočtu na příští rok

Přes 6 miliard korun příjmů a výdajů má připraveno Liberecký kraj na rok 2024. Je to o 1 202 856 270 korun více než vloni. V návrhu rozpočtu, který na svém včerejším jednání schválili krajští radní, počítá kraj zejména s výdaji na dopravní obslužnost, financováním krajských organizací a s investicemi. Návrh rozpočtu na rok 2024 musí ještě schválit krajské zastupitelstvo, a to na svém listopadovém jednání.
9. 11. 2023 Liberecký kraj Regiony

48. Zastavit úbytek obyvatel je nutnost, která se Karlovarskému kraji bohatě vyplatí

Karlovarský kraj se vylidňuje. Každý rok od nás za lepším vzděláním či prací odchází v průměru okolo 1 200 obyvatel. Každý, kdo odejde, odnáší kromě svých dovedností a potenciálu také v průměru 180 000 Kč ročně z lokální ekonomiky. Aktivně lákat původní rodáky zpátky do kraje je investice, která se určitě vyplatí.
6. 11. 2023 Karlovarský kraj Regiony

50. Ústecký kraj motivuje k přeshraniční spolupráci v oblasti regionálního rozvoje

Na půdě Krajského úřadu Ústeckého kraje se dne 1. 11. 2023 setkalo deset institucí z oblasti česko-saského pohraničí, které diskutovaly možné společné kroky v podpoře strategického plánování a regionálního rozvoje. Iniciativu Saského státního ministerstva pro regionální rozvoj Ústecký kraj zcela podporuje, a proto pozval k úvodní diskuzi i své sousední kraje a euroregiony.
2. 11. 2023 Ústecký kraj Regiony
Bylo nalezeno 1598 záznamů.