Archiv článků (rubrika Veřejná správa online)

Bylo nalezeno 616 záznamů.

1. Ocenění na konferenci ISSS

Mobilní aplikace Portál občana z dílny Digitální a informační agentury (DIA) vyhrála večer před zahájením největší konference o digitalizaci veřejné správy ISSS v Hradci Králové cenu Český zavináč 2024, která oceňuje nejlepší projekty či osobnosti, které významně přispěly k digitalizaci a informatizaci veřejné správy.
15. 5. 2024 ISSS Veřejná správa online

2. Výhercem celostátního kola Zlatého erbu 2024 je Plzeň

Na konferenci ISSS 2024 v Hradci Králové výherci celostátního kola Zlatého erbu 2024, soutěže o nejlepší webový portál, převzali během pondělního galavečera 13. května 2024 ocenění. Letos se konal 26. ročník, ve kterém se hodnotilo ve 12 krajích, celkem se hodnotilo 287 obcí, z toho pak 168 obcí s rozšířenou působností. V této kategorii zvítězila Plzeň. V kategorii obcí, které nemají rozšířenou působnost, zvítězil Poděšín. Cenu Jana Savického za nejlepší zvládnutí kritéria povinné informace získala obec Mnetěš. Cena veřejnosti pak putovala do Moravských Budějovic a Líšťan.
14. 5. 2024 Zlatý erb Veřejná správa online

3. Hradec Králové je městem eGovernmentu, už po 26. hostí konferenci ISSS

Do Hradce Králové se na konferenci ISSS každoročně sjíždějí vrcholní poltičtí představitelé a zástupci soukromého sektoru, kteří digitalizují českou veřejnou správu. Na letošní konferenci ISSS 2024 si během dvou dnů – 13. a 14. května, mohou hosté poslechnout více než 180 přednášek, které se věnují využití umělé inteligence v úřadech, kyberbezpečnosti nebo 588, také načerpat inspiraci u téměř 50 vystavovatelských firem. Na pondělním zahájení se dostali slovo zástupci obou komor Parlamentu ČR, představitelé a ředitelé státních institucí a ředitelé předních ICT firem.
13. 5. 2024 ISSS Veřejná správa online

4. eDoklady dosáhly 400 tisíc uživatelů

Využívání aplikace eDoklady, kterou v lednu letošního roku spustila Digitální a informační agentura ve spolupráci s Kabinetem místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše stále roste. Počet uživatelů překročil hranici 400 tisíc a ověřovatelů je již více než 670, včetně krajů, obcí, městských částí a notářů.
10. 5. 2024 DIA Veřejná správa online

5. Soutěž Zlatý erb opět upozornila na obce, které s občany nejlépe komunikují v online světě

Nejlepší webové stránky mezi obcemi s rozšířenou působností má v kraji Bohumín, druhé místo v soutěži Zlatý erb získala Opava, třetí se umístil web Bruntálu. Letos se konal už 26. ročník soutěže, jejíž cílem je podporovat modernizaci veřejné správy a přispět k rozvoji kvality života ve městech a obcích. Vítězný Bohumín postupuje z krajského do celostátního kola. Organizátorem celostátní soutěže se spolek Český zavináč.
9. 5. 2024 Zlínský kraj Veřejná správa online

6. Evropské digitální peněženky

Předsedkyně Evropského parlamentu a předsedkyně za Radu EU podepsaly text finálního znění revize nařízení eIDAS (tzv. „eIDAS2), které bylo 30. dubna 2024 zveřejněno v Úředním věstníku EU. Toto nařízení definuje evropský rámec pro digitální identitu. Revize nařízení eIDAS kromě jiného zřizuje tzv. evropské peněženky digitální identity.
6. 5. 2024 DIA Veřejná správa online

7. První obec s umělou inteligencí

Vůbec první obcí v České republice (a celé střední Evropě), která našla odvahu zapojit do svého systému komunikace s občany samostatně fungující umělou inteligenci (neboli tzv. „AI“ = Artificial Intelligence), se stala právě naše obec Mokrá-Horákov!
3. 5. 2024 Mokrá-Horákov Veřejná správa online

8. Nová aplikace Portálu občana

Portál občana je vstupní branou k online službám českého státu, který jich nabízí již více než 600 a další rychle přibývají. Novou mobilní aplikaci Portálu občana z dílny Digitální a informační agentury je možné stáhnout na App Store a Google Play. Výhodou tak bude dostupnost přibývajících služeb státu digitálně, jen za pomoci mobilního telefonu. V aplikaci přehledně naleznete vše, co ve webové verzi portálu včetně možnosti správy datových schránek.
22. 4. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

9. Registr zastupování umožní vystavování plných mocí online

Senát schválil Registr zastupování, který je součástí novely zákona o základních registrech, předložené místopředsedou vlády pro digitalizaci Ivanem Bartošem. Lidem i firmám poslouží k elektronickému vystavování plných mocí a vytvoří pro ně centralizovaný systém, kde budou k dispozici úřadům až do jejich odvolání nebo vypršení platnosti.
17. 4. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

10. Další krok k otevřenému úřadu, nová aplikace Olomouckého kraje sdílí informace o zřizovaných organizacích

Olomoucký kraj spouští veřejnou část webové aplikace Rejstřík příspěvkových organizací Olomouckého kraje, která přehledně a na jednom místě poskytne veřejnosti informace o všech příspěvkových organizacích zřizovaných Olomouckým krajem. Těch je v kraji celkem 145 a najdete je v oblastech školství, kultury, dopravy, sociálních věcí a zdravotnictví.
16. 4. 2024 Olomoucký kraj Veřejná správa online

11. Digitalizace stavebního řízení

Digitalizace stavebního řízení umožní, že stavebník bude moci podat namísto desítek žádostí jen jeden návrh. Intuitivní formulář ho provede celým procesem. Stavební úřady budou mít k dispozici IT systém, kde budou pod jednou střechou všechny úkony, které jsou dnes roztříštěné v přípravné fázi, územním rozhodování a stavebním řízení.
16. 4. 2024 MMR ČR Veřejná správa online

12. Kybernetickou bezpečnost veřejné správy jsme podpořili skoro 270 miliony korun z IROP

Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, vyhlásil výzvu zaměřenou na kybernetickou bezpečnost veřejné správy. Resort na to poskytne skoro 270 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Oprávněným žadatelem je Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
10. 4. 2024 MMR ČR Veřejná správa online

13. Policie v terénu uznává občanku v mobilu

Lidé se od začátku dubna mohou také pomocí občanky v mobilu prokázat policii v terénu, která se k ověřovatelům přidala tři měsíce před zákonným termínem. Aplikace eDoklady z dílny Digitální a informační agentury (DIA) má v telefonu již přes 350 tisíc uživatelů. Kromě státních úřadů ji dobrovolně přijalo více než 550 subjektů, včetně krajů, obcí, městských částí a notářů.
9. 4. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

14. Digitalizace stavebního řízení

Ministerstvo financí dokončilo v roli centrálního zadavatele veřejnou zakázku na dodávky výpočetní techniky pro stavební úřady v rámci projektu Digitalizace stavebního řízení. Centrální veřejné zakázky se účastnilo 461 obcí a měst. Zúčastněným subjektům byl dne 28. 3. 2024 rozeslán pokyn k uzavření smlouvy s vybraným dodavatelem č. j. MF-7600/2024/6601-15. V současné době připravujeme vyhlášení druhé veřejné zakázky pro zbývající zadavatele. Dále uvádíme nejčastěji pokládané dotazy a související odpovědi.
9. 4. 2024 MF ČR Veřejná správa online

15. České priority evropské digitální politiky

Česko dnes poprvé zveřejnilo dokument s názvem Priority ČR pro digitální politiky EU 2024–2029, který shrnuje klíčové oblasti pro digitální agendu spolu s konkrétními návrhy jejich řešení. Je primárně určen nové Evropské komisi a vychází z ambice aktivně prosazovat zájmy ČR v digitální oblasti a přispívat k transformaci českého a evropského digitálního prostředí.
8. 4. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

17. Digitální a informační agentura pracuje již jeden rok

Digitální a informační agentura (DIA) oslavila 1. dubna rok svého fungování. Po vzoru Velké Británie a Dánska vznikl před rokem nový úřad, jehož úkolem je sjednotit digitální transformaci veřejné správy, zlepšit poskytované služby občanům a posunout digitální úroveň České republiky.
3. 4. 2024 DIA Veřejná správa online

18. Nejlepší webové stránky v Ústeckém kraji má Chomutov a Mnetěš

Na krajském úřadě proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola 26. ročníku Zlatého erbu. Soutěž o nejlepší webové stránky vyhrál Chomutov a Mnetěš. V letošním ročníku uspěly také Líšťany. V letošním ročníku se již podruhé automaticky hodnotily všechny obce s rozšířenou působností (ORP), kterých je v Ústeckém kraji 16. Do soutěže se dále samostatně přihlásilo 16 obcí z našeho regionu, jež nejsou ORP.
3. 4. 2024 Ústecký kraj Veřejná správa online

19. Soutěž o nejlepší webové stránky obcí Plzeňského kraje Zlatý erb má své vítěze

Již 26. ročník soutěže o nejlepší webové stránky měst a obcí Zlatý erb zná své vítěze. Vyhlašovány byly tři kategorie a udělována byla také cena veřejnosti. Zároveň již poosmé byla udělována Cena hejtmana o nejlepší webové stránky zřizované organizace, tentokrát dokonce ve dvou kategoriích – pro organizace zřizované Plzeňským krajem a pro organizace zřizované obcemi na území Plzeňského kraje.
27. 3. 2024 Plzeňský kraj Veřejná správa online

20. Datové schránky dlužníci neotvírají

Stát od ledna 2023 povinně zřídil datovou schránku více než 2 milionům živnostníků, spolků, nadací a dalším nepodnikajícím právnickým osobám. Podle údajů České pošty však k aktivnímu využívání svých datových schránek do této chvíle nepřistoupilo více než 450 tisíc lidí. A právě pro ty může neotevřená datovka znamenat vážné komplikace.
25. 3. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

22. Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s DIA ČR a ÚZIS ČR představuje novou aplikaci EZKarta

Ministerstvo zdravotnictví spustilo novou aplikaci elektronického zdravotnictví EZKarta. Ta přináší nové funkce a stává se plnohodnotnou eHealth aplikací Ministerstva zdravotnictví, která tvoří bránu k novým službám elektronizace zdravotnictví a stává se komunikačním kanálem mezi resortem zdravotnictví a občany. První zásadní funkcionalitou je Očkovací průkazka občana.
21. 3. 2024 Ministerstvo zdravotnictví Veřejná správa online

23. Nová pravidla pro umělou inteligenci

Europoslanci schválili 13. března nová pravidla pro fungování umělé inteligence, jejichž cílem je poskytnout jasné požadavky a povinnosti týkající se jejího použití. Kromě toho stanoví pravidla, která budou chránit základní práva obyvatel před rychle se rozvíjející umělou inteligencí a také zjednoduší vývoj, provoz a volný pohyb AI služeb a produktů na vnitřním trhu EU.
15. 3. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

24. Český eRecept lze uplatnit v dalších státech EU

Minulý týden se rozšířil okruh států Evropské unie, kde si čeští občané mohou vyzvednout své léky na základě českého eReceptu. Kraj Vysočina ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv úspěšně dokončil ověření produkčního provozu s Lotyšskem a Estonskem, proto i v těchto státech od 8. března 2024 místní lékárníci přijímají eRecepty vystavené českými lékaři.
15. 3. 2024 Kraj Vysočina Veřejná správa online

25. Portál občana a petice kandidatury na prezidenta

Poslanecká sněmovna minulý týden schválila v prvním čtení vládní návrh novely zákona o volbě prezidenta, která mimo jiné umožní podepisovat petice kandidátů na prezidenta online. V případě, že novela zákona projde celým legislativním procesem, získají zájemci o kandidaturu možnost sbírat podpisy vedle papírových formulářů také přes internet, a to na Portálu občana.
14. 3. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

26. MMR vybralo dodavatele geoportálu, lidé budou mít přístup k datům z územního plánování odkudkoliv

Národní geoportál územního plánování bude od 1. 7. 2024 sloužit jako centrální nástroj pro digitalizaci územního plánování a zároveň usnadní související procesy. Bude klíčovým informačním systémem veřejné správy, který umožní koordinaci a sdílení územních plánů včetně návrhů, zasílání připomínek nebo námitek online a také výrazně omezí byrokracii.
7. 3. 2024 MMR ČR Veřejná správa online

27. Nejlepší weby obcí v Pardubickém kraji

Vítězové krajského kola 26. ročníku soutěže Zlatý erb 2024 o nejlepší webové stránky obdrželi ceny ve středu 6. března 2024 při slavnostním ceremoniálu na Krajském úřadě Pardubického kraje. Vyhlašovala se 1 kategorie. V kategorii nejlepších webových stránek obce s rozšířenou působností zvítězily Pardubice. Na druhém místě se umístily Svitavy. Třetí skončilo město Chrudim.
7. 3. 2024 Zlatý erb Veřejná správa online

28. Kraj Vysočina bude investovat 140 milionů korun do rozšíření optické sítě vysokorychlostního internetu

Po připojení Polné a plánovaném rozšíření na Jemnicku a v okolí Kamenice nad Lipou se bude vysokorychlostní optická síť Kraje Vysočina ROWANet dále rozrůstat. Sdílené připojení k internetu tak budou moci využívat nejen další veřejné instituce ze všech koutů Vysočiny. Kromě rozšíření dojde také k posílení sítě a tedy zrychlení služeb včetně zvýšení bezpečnosti přenosu dat.
7. 3. 2024 Kraj Vysočina Veřejná správa online

29. Přechod úřadů na jednotnou doménu

Digitální Česko spouští nová videa o přechodu státních úřadů na jednotnou doménu gov.cz. Záměr přechodu úřadů na jednotnou státní doménu schválila vláda v lednu 2023 na návrh vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše. Reagovala tak na nepřehlednou situaci názvů domén státních úřadů, roztříštěnost mezi jejich podobami a zvýšené riziko kybernetických útoků a podvodů.
6. 3. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

30. 50 milionů na kroužky i letní tábory, projekt Aktivní město má za sebou rekordní rok

V projektu Aktivní město, který má za cíl podporovat aktivní trávení volného času občanů, získali loni rodiče dětí rekordní sumu téměř 24 milionů korun. Od začátku fungování projektu už přesahuje celková suma od zapojených radnic částku 50 milionů korun, které putovaly hlavně na letní tábory a celoroční kroužky. Aktivní město bylo loni zároveň vyhlášeno nejefektivnějším digitálním projektem ve státním a neziskovém sektoru.
6. 3. 2024 Aktivní město Veřejná správa online

31. Vysočina v létě spustí digitální technickou mapu

Kraj Vysočina zpřístupní digitální technickou mapu už letos v létě. Mapa obsahuje informace o technické infrastruktuře a bude velkým zjednodušením například pro stavebníky při vyřizování povinné dokumentace. Kraj pořízení mapy financoval z vlastních zdrojů i z evropské dotace.
4. 3. 2024 Kraj Vysočina Veřejná správa online

32. Registr zastupování usnadní život

Registr zastupování (REZA) pod taktovkou Digitální a informační agentury v nejbližších dnech vstoupí do prvního čtení ve Sněmovně. Lidem poslouží k elektronickému vystavování plných mocí a vytvoří pro ně i centralizovaný systém, do kterého budou mít přístup další úřady. Návrh zákona předložil místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.
28. 2. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

33. eDoklady si stáhlo už 300 tisíc občanů

Aplikace eDoklady, kterou Digitální a informační agentura (DIA) spustila 20. ledna, má v telefonu již téměř 300 tisíc občanů. eDoklady lidem slouží k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu prokazování směrem k úřadům, soukromým subjektům, ale i mezi sebou.
22. 2. 2024 DIA Veřejná správa online

34. Mapy rizikovosti České republiky za rok 2023

Odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra opět zpracoval údaje (indexy) kriminality, nezaměstnanosti, vyplacených sociálních dávek (závislých na výši příjmu) a rizikovosti (součet předchozích indexů) ze statistických podkladů Policejního prezidia ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí, Generálního ředitelství Úřadu práce a Českého statistického úřadu. Indexy jsou využívány pro potřeby OPK MV při hodnocení projektů prevence kriminality. Je možné je také využít při zpracování bezpečnostních analýz.
21. 2. 2024 MV ČR Veřejná správa online

36. Senioři na internetu

Polovina českých seniorů je online. Přestože se s internetem seznámili až v pozdním věku, postupně se jej učí používat. Řadu funkcí však stále ovládat nedovedou nebo nechtějí. Řada služeb přitom je dostupná jen na webu nebo přes aplikaci, nevyužívání internetu a chytrého telefonu tak seniorům znemožňuje tyto služby využívat.
20. 2. 2024 ČSÚ Veřejná správa online

37. Nepořádek, špatné parkování či rozbitá světla. Na co lidé nejčastěji upozorňují v aplikacích závad?

Aplikace pro hlášení závad pomáhají obcím a městům efektivně identifikovat a řešit problémy ve veřejném prostoru. Zároveň umožňují obyvatelům participovat na zlepšování svého prostředí. Nejčastěji lidé jejich prostřednictvím upozorňují na problémy spojené se špatným stavem chodníků a komunikací, parkováním nebo nepořádkem. Hlášení se však často vztahují i k městskému mobiliáři či zvířatům.
19. 2. 2024 Lesensky.cz Veřejná správa online

38. Plná moc digitálně

Vláda dnes schválila novelu zákona o základních registrech, jejíž součástí je i Registr zastupování, který občanům a podnikům přinese velké zvýšení komfortu v situaci, kdy budou sami někoho zastupovat na úřadě, nebo když udělí plnou moc někomu, kdo bude zastupovat je. Ulehčí se tak například při zastupování dětí rodiči nebo zaměstnanců za firmy, bez nutnosti obíhat úřady tak jako dosud. Vše půjde vyřídit pár kliknutími a plná moc zůstane úřadům k dispozici až do jejího odvolání nebo vypršení platnosti.
14. 2. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

39. Krajský úřad Jihočeského kraje zahajuje elektronické ověřování dokladů prostřednictvím mobilní aplikace eDoklady

Od čtvrtka 8. února mají občané Jihočeského kraje možnost elektronicky prokázat svou totožnost pomocí mobilní aplikace eDoklady i přímo na pracovištích Krajského úřadu Jihočeského kraje. Tato inovativní služba je k dispozici půl roku před státem stanoveným harmonogramem a umožní Jihočechům výrazně urychlit proces ověřování svých oficiálních dokumentů.
8. 2. 2024 Jihočeský kraj Veřejná správa online

40. Pravidla pro umělou inteligenci

Česká republika na jednání Výboru stálých zástupců Coreper I podpořila Akt o umělé inteligenci. Ten stanovuje pravidla pro využívání umělé inteligence v EU z hlediska zvýšení ochrany zdraví, bezpečí a základních práv. Zamezí třeba tzv. social scoringu, tedy hlídání občanů kamerami ve veřejném prostoru a jejich hodnocení podle prohřešků.
6. 2. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

41. Datový portál Libereckého kraje má za sebou první půlrok

Do svého druhého pololetí vstoupil s novým rokem Informační a datový portál Libereckého kraje. Ten přináší veřejně dostupná data o Libereckém kraji zpracovaná do uživatelsky přívětivých formátů a infografik, zajímavých přehledů, statistik a map. Data využívají školy, úředníci, programátoři i běžní obyvatelé.
2. 2. 2024 Liberecký kraj Veřejná správa online

42. Na střední školy se lze hlásit od 1. února, poprvé elektronicky

Od 1. února 2024 bude pro veřejnost spuštěn Digitální přihlašovací systém DiPSy pro podávání přihlášek na střední školy pro školní rok 2023/2024. Uchazeči a jejich rodiče mohou přihlášky podávat do 20. února. Přihlášku lze poprvé podat zcela online s využitím identity občana či jiné národní identifikační autority. Bez ní je možné přihlášku v systému DiPSy vyplnit a následně vytisknout a poslat. Zůstává v platnosti i možnost podat přihlášku „po staru“ papírově. Nově se mohou uchazeči hlásit až na tři školy/obory.
31. 1. 2024 MŠMT ČR Veřejná správa online

44. Index digitální vlády

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila Index digitální vlády 2023 (DGI), který hodnotí úsilí členských států ve vytváření základů nezbytných pro digitální transformaci veřejného sektoru. Hodnocení zahrnuje období od 1. ledna 2020 do 31. října 2022. Nejlepší výsledky dosáhly Korea a Dánsko, Česko se v Indexu umístilo uprostřed žebříčku. V oblasti využívání otevřených dat veřejné správy jsme se však zařadili k nejlepším zemím.
31. 1. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

45. Krajský úřad Moravskoslezského kraje už uznává občanku v mobilu na všech svých pracovištích

O půl roku dříve, než musí, začne Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě přijímat elektronické občanské průkazy. Od pondělí 29. ledna se mohou tímto dokladem v mobilu občané prokazovat na všech pracovištích úřadu. Moravskoslezský krajský úřad je tak prvním krajským úřadem v Česku, který tuto službu a v takovém rozsahu lidem bezpečně nabízí.
30. 1. 2024 Moravskoslezský kraj Veřejná správa online

47. Přes 200 obcí se díky iniciativě Pardubického kraje spojí při dokončení Digitálních technických map

Stovky starostek a starostů obdržely tento týden do datových schránek pozitivní zprávu. Pardubický kraj jim pomůže s administrativou, financováním i pořízením dat v rámci rozvoje Digitálních technických map (DTM). Obce mají svůj zájem potvrdit do 30. dubna 2024. DTM veřejnosti umožní vyhledávat v on-line databázi mapové podklady ve vysokém rozlišení, ve kterých uživatelé snadno a rychle najdou technické údaje, inženýrské sítě, stavby a další důležité informace.
29. 1. 2024 Pardubický kraj Veřejná správa online

48. Aplikace eDoklady je tady, lidé mohou stahovat občanku do mobilu

Vicepremiér Ivan Bartoš spolu s Martinem Mesršmídem, ředitelem Digitální a informační agentury (DIA), dnes na tiskové konferenci představili novou aplikaci eDoklady, kterou mohou občané stahovat již od pátku na App Store a Google Play. DIA vytvořila mobilní aplikaci jako plnohodnotnou alternativu k tradičním občanským průkazům. V první fázi bude eDoklady možné použít na tzv. ústředních správních úřadech, zejména ministerstvech. Od druhé poloviny roku třeba i na policii či na úřadech práce.
22. 1. 2024 DIA Veřejná správa online

50. Novinky v oblasti datových schránek

Leden nového roku přináší další novinky v oblasti datových schránek. Od 1. ledna mohou všichni uživatelé datových schránek posílat zprávy o velikosti až 100 MB, a to dokonce i v několika nových formátech – např. ZIP, MP4 či HEIC. Novela zákona také zavádí povinné schránky pro některé nové profese.
8. 1. 2024 DIA Veřejná správa online
Bylo nalezeno 616 záznamů.