Brno hledá energetické úspory
Zástupci statutárního města Brna a Tepláren Brno podepsali počátkem března strategické memorandum se společností ČEZ ESCO, které se týká spolupráce v sektoru moderní energetiky. Budou spolupracovat například na prověření možností energetické modernizace budov, energetického managementu, identifikace příležitostí projektů EPC a dalších možnostech snížení spotřeby energie.
Potenciální společné projekty mají zlepšit energetickou bilanci města i životní prostředí, ale také v budoucnu ušetřit finanční prostředky města vynakládané na energie. „Usilujeme o to, aby bylo naše město čistší, úspornější a také energeticky efektivnější. Vlastníme řadu budov, jejichž energetická náročnost už neodpovídá současným standardům. Právě na ně se hodláme soustředit, výrazně snížit uhlíkovou stopu a samozřejmě ušetřit finance, které můžeme využít pro další zlepšování života ve městě. Proto se spojujeme se špičkami v oboru,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Memorandum otevírá prostor pro společné řešení efektivnější energetiky města s cílem chránit životní prostředí a snižovat spotřebu elektřiny, plynu, vody nebo tepla. Hospodárnost budov lze vedle projektů energetických úspor se zárukou (EPC, z angl. Energy Performance Contracting) řešit i dílčími opatřeními, jako je výměna osvětlení, instalace kogeneračních jednotek, výstavba fotovoltaiky nebo modernizace klimatizace a vzduchotechniky. Všechny tyto technologie umí energetickou náročnost budov výrazně snížit. „Nejlevnější energie je ta, kterou nemusíte spotřebovat. Hledáme efektivní řešení, které šetří peníze našich občanů. Jednou z možností jsou takzvané projekty energetických úspor se zárukou, kdy dodavatel za úspory ručí a investice se splácejí ze samotných ušetřených prostředků. To je jedna z oblastí, na kterou se chceme zaměřit,“ dodal náměstek primátorky města Brna pro energetiku Robert Kerndl.
Energetické služby se zárukou úspor (EPC) zahrnují návrh úsporných opatření, přípravu, realizaci a případně zajištění financování projektu vedoucí k úsporám spotřeby energie budov. Veškerá rizika nese poskytovatel, a pokud není dosaženo úspor dle předem stanoveného modelu, hradí rozdíl. Součástí EPC je také energetický management, díky kterému se daří hledat dodatečné snížení spotřeby. Roční úspora v projektech EPC od ČEZ ESCO pro zákazníky v roce 2024 dosáhla 407 milionů korun. „V oblasti energetiky je klíčové nastavení pravidelné komunikace a dlouhodobá spolupráce, díky které mohou vznikat konkrétní projekty. V rámci chytrého řízení města lze propojit klíčové oblasti ve funkční integrovaný celek za využití nových technologií i s výrazným podílem digitalizace,“ sdělil generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.