Vláda rozhodla o rekordním snížení počtu státních úředníků

23. 11. 2023 Vláda ČR Reforma veřejné správy

Vláda schválila rekordní snížení počtu pracovních míst na ministerstvech a jimi řízených úřadech a organizacích od 1. ledna příštího roku. Počty pracovních míst ve státní správě se tak poprvé dostanou pod úroveň roku 2015.

Vláda Petra Fialy připravila od 1. ledna rekordní snížení počtu pracovních a služebních míst, která má stát k dispozici na ministerstvech a dalších státních úřadech a institucích. Ve srovnání s 31. prosincem 2023 dojde od Nového roku ke snížení tzv. systemizovaných míst o 2636 míst, což činí 3,5 procenta z celkového počtu míst, která státní správa zřizuje. Z toho je 2522 služebních míst podle zákona o státní službě a 114 pracovních míst podle zákoníku práce. Stát tímto krokem ušetří meziročně na platech bezmála 290 milionů korun.

„Razantně snižujeme počty úředníků a plníme náš slib, že stát má fungovat efektivněji,“ konstatoval premiér Petr Fiala. „Jedná se o největší snížení počtu úředníků od platnosti služebního zákona, tedy minimálně od roku 2015. Jen připomenu, že před pěti lety za vlády hnutí ANO bylo úředníků o 5300 více. Od našeho nástupu s touto systemizací jsme snížili počty úředníků zhruba o 4,5 procenta. Takže plníme naše sliby, zefektivňujeme stát, snižujeme počet úředníků tímto rozhodnutím meziročně o 2366 úřednických míst. Současně pracujeme na revizi agend, na tom, aby stát opravdu fungoval efektivněji, pracujeme na digitalizaci a děláme kroky k tomu, aby stát mohl co nejefektivněji sloužit občanům,“ podotkl předseda vlády.