Města pro byznys 2023 – Brno, Praha 22 a Mladá Boleslav

Město pro byznys 2023 2.

20. 3. 2024 Město pro byznys Regiony

Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Hodnotící data se posuzují ve dvou hlavních kategoriích, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR a podílu veřejné správy.

Město pro byznys

Každé město má svůj podnikatelský potenciál, který může významným způsobem ovlivnit přístup orgánů veřejné správy. Rozsáhlý výzkum municipalit Město pro byznys srovnává všechny obce s rozšířenou působností v ČR (205 měst a 22 městských částí hlavního města) podle 16 kritérií, které hodnotí podnikatelské prostředí a 13 kritérií, které posuzují přístup veřejné správy. Na základě více než 15 tisíc dat z nezávislých zdrojů a vlastního šetření se vyhodnocují tři nejúspěšnější města v každém kraji a z nich celostátní vítěz za příslušný rok. Dnes přinášíme výsledky za rok 2023 v Jihomoravském a Středočeském kraji a v hlavním městě Praze.

Brno dominuje na jižní Moravě

Brno je nejlepší v obou hlavních částech výzkumu, tedy v podnikatelském prostředí i v přístupu veřejné správy. Právem se tak stalo letošním vítězem v Jihomoravském kraji.

V podnikatelském prostředí Brno zaznamenává vůbec nejvyšší počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel, přičemž jejich meziroční nárůst je navíc na jihu Moravy jeden z nejvyšších. Ve městě je také velmi vysoký podíl firem nad 250 zaměstnanců na celkovém počtu ekonomických subjektů. K výborné dopravní dostupnosti, z níž můžou podnikatelé těžit, se přidává velmi vysoký počet dobíjecích stanic pro elektromobily, a to i v přepočtu na 100 firem. Příslibem pro rozvoj pracovního trhu i do budoucna je rovněž nejvyšší nárůst počtu obyvatel. Brno v přepočtu na obyvatele vyniká také v podpoře kultury a veřejné dopravy. „Víme, co byznys trápí a snažíme se napomáhat tomu, aby se mu v Brně dařilo lépe. V posledních letech jsme se zaměřili na infrastrukturu a je vidět, že se hodně staví. Vnímáme, že problémem města je nedostatek bydlení, finální návrh územního plánu už máme na stole, což také rozvoji podnikání po jeho schválení pomůže,“ říká zastupitel Brna pro strategický rozvoj a brněnskou metropolitní spolupráci Martin Příborský.

Druhou příčku na stupních vítězů obsadily Pohořelice, a to mimo jiné díky v kraji nejvyššímu počtu dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Skvělého výsledku dosáhly Pohořelice vyčnívají zejména v ekonomických ukazatelích, konkrétně v nejvyšším podílu čerpaných dotací na celkových příjmech, velmi vysokém podílu kapitálových výdajů na celkových výdajích a také velmi vysokou likviditou. Pokud jde o přístup veřejné správy, vyzdvihnout lze hned po Brnu druhý nejlepší výsledek v testu elektronické komunikace. Třetí Hodonín nabízí v porovnání s ostatními městy v Jihomoravském kraji velmi vysoký počet úředních hodin, během nichž si můžou podnikatelé, ale pochopitelně nejen oni, vyřídit vše potřebné. Ve městě je v rámci kraje vůbec nejvyšší počet dokončených bytů ku změně počtu obyvatel. Radnice vynakládá nadprůměrné finanční prostředky do oblasti sportu, vzdělávání a bydlení. Město nabízí podnikatelům v rámci regionu relativní dostatek volných pracovních sil.

Ocenění v Jihomoravském kraji převzali (zleva) Miroslav Novák, starosta Hodonína, Martin Příborský, zastupitel Brna a Vojtěch Salajka, místostarosta Pohořelic
Ocenění v Jihomoravském kraji převzali (zleva) Miroslav Novák, starosta Hodonína, Martin Příborský, zastupitel Brna a Vojtěch Salajka, místostarosta Pohořelic
Tab. 1. Město pro byznys 2023 – Jihomoravský kraj
Poř. Město pro byznys 2023
1. Brno
2. Pohořelice
3. Hodonín
4. Znojmo
5. Břeclav
6. Mikulov
7. Tišnov
8. Šlapanice
9. Kuřim
10. Veselí nad Moravou
11. Slavkov u Brna
12. Kyjov
13. Blansko
14. Hustopeče
15. Boskovice
16. Rosice
17. Moravský Krumlov
18. Bučovice
19. Ivančice
20. Vyškov
21. Židlochovice

Střední Čechy patří Mladé Boleslavi

Statutární město Mladá Boleslav se může v rámci Středočeského kraje pochlubit velmi vysokým podílem firem s více než 250 zaměstnanci na celkovém počtu ekonomických subjektů. Podnikatelské prostředí může těžit z dobré dopravní dostupnosti, ve městě myslí také na elektromobilitu, o čemž svědčí nejvyšší počet dobíjecích stanic v přepočtu na 100 firem. V rámci kraje nadprůměrná změna počtu obyvatel je příslibem rozvoje podnikání i do budoucna. Město umí čerpat dotace, jejich podíl na celkových příjmech je v regionu vysoce nadprůměrný. Magistrát nabízí podnikatelům, stejně jako všem ostatním obyvatelům také nadprůměrný počet úředních hodin, během nichž si můžou vyřídit vše potřebné. „Pro Mladou Boleslav je pochopitelně nejtypičtější závod ŠKODA Auto, který díky své výrobě osobních automobilů na sebe nabaluje další podniky, které pro něj vyrábějí různé komponenty. Tím pádem je v Mladé Boleslavi vysoká zaměstnanost a hodně firem, které zaměstnávají velké množství lidí,“ říká náměstkyně primátora Mladé Boleslavi Miroslava Kašpárková.

Stříbrná Lysá nad Labem těží především z kvalitního podnikatelského prostředí, které se i nadále rozvíjí. Svědčí o tom alespoň v rámci kraje vůbec nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích. Příslibem rozvoje podnikání do budoucna je i nízký index stáří, vysoký nárůst počtu obyvatel a nejvyšší počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Radnici je možné pochválit za nadprůměrné výdaje do oblasti sportu a bydlení a také za velmi nízkou dluhovou službu. Podnikatele potěší i velmi nízká daň z nemovitosti. Třetí Kralupy nad Vltavou kralují v oblasti přístupu veřejné správy. V rámci Středočeského kraje dosáhly skvělého výsledku v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a včasnost odpovědí živnostenských úřadů. Radnice věnuje dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti vzdělávání.

Ocenění ve Středočeském kraji převzali (zleva) Ondřej Šmíd, zastupitel Lysá nad Labem, Miroslava Kašpárková, náměstkyně primátora Mladá Boleslav a Petr Listík, radní Kralupy nad Vltavou
Ocenění ve Středočeském kraji převzali (zleva) Ondřej Šmíd, zastupitel Lysá nad Labem, Miroslava Kašpárková, náměstkyně primátora Mladá Boleslav a Petr Listík, radní Kralupy nad Vltavou
Tab. 2. Město pro byznys 2023 – Středočeský kraj
Poř. Město pro byznys
1. Mladá Boleslav
2. Lysá nad Labem
3. Kralupy nad Vltavou
4. Poděbrady
5. Dobříš
6. Kladno
7. Slaný
8. Kolín
9. Neratovice
10. Český Brod
11. Brandýs n. L./Stará Boleslav
12. Beroun
13. Kutná Hora
14. Příbram
15. Nymburk
16. Mnichovo Hradiště
17. Hořovice
18. Mělník
19. Benešov
20. Čáslav
21. Rakovník
22. Černošice
23. Říčany
24. Sedlčany
25. Votice
26. Vlašim

V metropoli vede Praha 22

Městská část Praha 22 se umístila na špičce letošního ročníku výzkumu a blýskla se v testu elektronické komunikace, kdy se prostřednictvím dotazů podnikatelů směrem k živnostenským úřadům zjišťuje kvalitu a rychlost jejich odpovědí. Potenciálem pro rozvoj podnikání do budoucna je v rámci Prahy vůbec nejnižší index stáří, tedy poměr lidí nad 65 let ku lidem do 14 let věku. Radnici se skvěle daří reagovat na bytovou situaci (nejvyšší počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel). O otevřenosti v přístupu místní radnice hovoří také velmi vysoký počet úředních hodin, během nichž si mohou podnikatelé vyřídit vše potřebné například pro rozjezd svého podnikání. „Každé ocenění je známkou toho, že v městské části něco velmi dobře funguje. Je to dobrá zpětná vazba. Do naší městské části se stěhuje mnoho mladých lidí, čímž se pěkně rozvíjí také byznys, ať už z pohledu občana, podnikatelských příležitostí i podnikání jako takového,“ říká místostarostka MČ Praha 22 Hana Vagenknechtová.

Městská část Praha 1 zaznamenává v rámci hlavního města nejvyšší počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel, a to konkrétně jak v kategorii fyzických osob podnikajících, tak i v kategorii právnických osob. Vysoké hodnoty dosahuje rovněž průměrná plocha dokončených bytů, což adekvátně kopíruje změnu počtu obyvatel v první městské části. Vysoce nadprůměrného výsledku dosáhla radnice v testu elektronické komunikace. Bronz bere MČ Praha 14, která se může pochlubit nadprůměrným počtem živnostníků v přepočtu na počet obyvatel. Výrazný nárůst počtu obyvatel otevírá možnosti rozvoje podnikání i v příštích letech. Z pohledu podnikatelů dosáhlo skvělé úrovně hodnocení webových stránek městské části, na nichž je v přehledné formě k nalezení vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou.

Ocenění v hlavním městě Praze převzali (zleva) Jiří Zajac, starosta Praha 14, Hana Vagenkrechtová, místostarostka Praha 22 a Tomáš Heres, místostarosta Praha 1
Ocenění v hlavním městě Praze převzali (zleva) Jiří Zajac, starosta Praha 14, Hana Vagenkrechtová, místostarostka Praha 22 a Tomáš Heres, místostarosta Praha 1
Tab. 3. Město pro byznys 2023 – Hlavní město Praha
Poř. Město pro byznys
1. Praha 22
2. Praha 1
3. Praha 14
4. Praha 20
5. Praha 17
6. Praha 9
7. Praha 13
8. Praha 5
9. Praha 18
10. Praha 10
11. Praha 15
12. Praha 7
13. Praha 2
14. Praha 3
15. Praha 16
16. Praha 12
17. Praha 4
18. Praha 6
19. Praha 8
20. Praha 11
21. Praha 21
22. Praha 19

David Pavlát

Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina VINCI Construction CS, Svaz měst a obcí ČR a Centrum udržitelné budoucnosti.

Další informace
Seriál Město pro byznys 2023
 1. Základní informace o výzkumu Město pro byznys 2023, 19. 3. 2024
 2. Města pro byznys 2023 – Brno, Praha 22 a Mladá Boleslav, 20. 3. 2024 (právě čtete)
 3. Jihočeským městem pro byznys 2023 je Český Krumlov, 26. 3. 2024
 4. Město pro byznys – Pardubice, 5. 4. 2024
 5. Na Hradecku za podnikáním do krajského města, 11. 4. 2024
 6. Na Zlínsku se podnikání daří nejlépe ve Valašském Meziříčí, 12. 4. 2024
 7. Podnikání v Ostravě vzkvétá, 15. 4. 2024
 8. Byznys na Olomoucku? Nejlépe přímo v krajském městě, 16. 4. 2024
 9. Město pro byznys – Plzeň, 18. 4. 2024
 10. Ostrov dobývá podnikatelský trůn v Karlovarském kraji, 22. 4. 2024
 11. V Ústeckém kraji je Městem pro byznys Most, 29. 4. 2024
 12. Jablonec nad Nisou je podnikání zaslíbený, 30. 4. 2024
 13. Humpolec obhajuje na Vysočině titul Město pro byznys, 3. 5. 2024
 14. Brno je podnikatelsky nejatraktivnější, 23. 5. 2024