Jablonec nad Nisou je podnikání zaslíbený

Město pro byznys 2023 12.

30. 4. 2024 Město pro byznys Regiony

Jablonci nad Nisou se ve vysoké konkurenci podařilo obhájit loňské prvenství v krajském hodnocení v rámci srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Druhou příčku obsadil Tanvald, bronz bere Liberec. Vyplývá to z dat, která již sedmnáctým rokem hodnotí v rámci celé České republiky 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.

Město pro byznys

Jablonec nad Nisou má kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele

Statutární město Jablonec nad Nisou se může pochlubit nadprůměrným počtem dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. V rámci Libereckého kraje zaznamenává také nízký index stáří, tedy poměr lidí s více než 65 letu ku lidem mladším 15 let, což je příslibem rozvoje podnikání i do budoucnosti. Radnice vynakládá nadprůměrné finanční prostředky zejména do oblasti veřejné dopravy a do oblasti sportu. Především Jablonec nad Nisou získal nejlepší hodnocení webových stránek z pohledu podnikatele, který na nich najde v přehledné podobě vše podstatné pro komunikaci s veřejnou správou a řadu další užitečných odkazů a informací. Velmi dobrého výsledku dosáhla radnice také v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí živnostenských úřadů.

„Je samozřejmě velmi příjemné dostat toto ocenění. Na druhou stranu sami dobře víme, kolik máme rezerv a určitě je dobré neusnout na vavřínech a pokračovat ve zlepšování. I přesto, že máme nejvíce dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel, tak v Jablonci rozhodně stále je nedostatek bytů a my na toto téma často jednáme jak se soukromými developery, tak připravujeme vlastní rozvojové projekty, které do budoucna přinesou poměrně velké stavební možnosti a doplní nabídku bytů ve městě,“ říká náměstek primátora Jablonce nad Nisou pro rozvoj a digitalizaci Jakub Chuchlík.

Ocenění v Libereckém kraji převzali (zleva) Lukáš Pohanka, člen rady statutárního města Liberec, Jakub Chuchlík, náměstek primátora Jablonce nad Nisou a Vladimír Vyhnálek, starosta města Tanvald
Ocenění v Libereckém kraji převzali (zleva) Lukáš Pohanka, člen rady statutárního města Liberec, Jakub Chuchlík, náměstek primátora Jablonce nad Nisou a Vladimír Vyhnálek, starosta města Tanvald

Tanvald investuje

Stříbrný Tanvald se může pochlubit kvalitním podnikatelským prostředím. Počet ekonomických subjektů je zde jeden z nejvyšších v celém regionu, a to pokud jde o právnické subjekty, tak i o živnostníky. Ve městě je relativní dostatek volných pracovních míst, což jistě potěší místní podnikatele. Město myslí na elektromobilitu, alespoň o tom svědčí vůbec nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na 100 firem. Radnice se může pyšnit v rámci Libereckého kraje nejvyšším podílem kapitálových výdajů na celkových výdajích, stejně jako vysokou likviditou a nízkými náklady na dluhovou službu.

V Liberci nejvíce přibývá firem

Třetí příčku obsadil Liberec, který dosahuje vůbec nejvyššího meziročního nárůstu počtu ekonomických subjektů, stejně jako nejvyššího počtu firem s více než 250 zaměstnanci na celkovém počtu firem. Krajské město umí čerpat dotace, jejich podíl na celkových příjmech města je v rámci kraje jeden z nejvyšších. Město zaznamenává rovněž nejvyšší skóring úředních hodin, tedy hodin, během nichž si můžou podnikatelé, ale nejen oni, vyřídit vše potřebné.

Tab. Celkové pořadí – Město pro byznys (Liberecký kraj)
Poř. Město pro byznys 2023
1. Jablonec nad Nisou
2. Tanvald
3. Liberec
4. Frýdlant
5. Jilemnice
6. Turnov
7. Železný Brod
8. Semily
9. Česká Lípa
10. Nový Bor
Příloha

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2023
 1. Základní informace o výzkumu Město pro byznys 2023, 19. 3. 2024
 2. Města pro byznys 2023 – Brno, Praha 22 a Mladá Boleslav, 20. 3. 2024
 3. Jihočeským městem pro byznys 2023 je Český Krumlov, 26. 3. 2024
 4. Město pro byznys – Pardubice, 5. 4. 2024
 5. Na Hradecku za podnikáním do krajského města, 11. 4. 2024
 6. Na Zlínsku se podnikání daří nejlépe ve Valašském Meziříčí, 12. 4. 2024
 7. Podnikání v Ostravě vzkvétá, 15. 4. 2024
 8. Byznys na Olomoucku? Nejlépe přímo v krajském městě, 16. 4. 2024
 9. Město pro byznys – Plzeň, 18. 4. 2024
 10. Ostrov dobývá podnikatelský trůn v Karlovarském kraji, 22. 4. 2024
 11. V Ústeckém kraji je Městem pro byznys Most, 29. 4. 2024
 12. Jablonec nad Nisou je podnikání zaslíbený, 30. 4. 2024 (právě čtete)
 13. Humpolec obhajuje na Vysočině titul Město pro byznys, 3. 5. 2024
 14. Brno je podnikatelsky nejatraktivnější, 23. 5. 2024