Založeno na faktech – podpořit jádro, říká studie

Založeno na faktech 1.

1. 12. 2023 Liberální institut Energetika

Česká republika by měla pokračovat v nastoleném trendu podpory jaderné energetiky. Naopak aktivní podpora solární a větrné energie by měla být opuštěna, vyplývá ze studie Založeno na faktech, kterou vydává Liberální institut.

Liberální institut

Studie zaměřená na českou energetiku dochází také k závěru, že intervence na trhu, jako je například uvalení daně z neočekávaných zisků nebo jednostranná snaha o snížení nutného počtu hlasů pro vytlačování minoritních akcionářů, by měly být omezeny na naprosté minimum. „Krátkodobé zisky z těchto a podobných zásahů ani zdaleka nevyváží ztrátu důvěry v podnikatelské prostředí ze strany investorů,“ vysvětluje autor studie a analytik Liberálního institutu Jan Šincl.

Liberální institut vydal první část čtyřdílné studie Založeno na faktech zaměřenou na energetiku. Další části budou postupně vydány v příštích týdnech a budou se věnovat oblastem zemědělství, vzdělávání a regulace životního stylu. „Po analýze problémů v jednotlivých odvětvích předkládáme příklady a inspirace ze zahraničí a z vědecké literatury, které by mohly při jejich řešení dlouhodobě pomoci české společnosti a ekonomice,“ říká Jan Šincl. „Studie o energetice předkládá několik doporučení, která by energetice pomohla nejen k větší soběstačnosti, ale i k zachování kredibility v očích investorů. Stát by měl po britském vzoru fungovat pouze jako regulátor, nikoliv jako akcionář největšího dodavatele energií,“ uzavírá.

Studie Založeno na faktech je jednou ze studií, které daly dohromady ekonomické think-tanky podobné Liberálnímu institutu v řadě dalších evropských zemí (v Německu, Francii, Polsku, Itálii, Řecku, Rumunsku a Švédsku). Studii pro celou EU připravil v Bruselu sídlící think-tank Epicenter, který rovněž celý projekt koordinuje.

„Epicenter celý projekt řídí, rovněž poskytuje finanční prostředky na výzkum a informační kampaň. Studie, kterou zveřejňujeme, je ovšem dílem výhradně naším. Liberální institut si sám vybral oblasti, ve kterých bádal a sám zvolil metodiku. Analytické práce probíhaly od září do listopadu letošního roku,“ dodává Martin Pánek, ředitel institutu.

Další informace

Liberální institut je nestátní, nezávislá, nezisková organizace, jejímž cílem je rozvíjet a aplikovat ideje a programy založené na principech klasického liberalismu. Jeho aktivity jsou založené na hodnotách svobody jednotlivce, vlády s omezenými pravomocemi, volného trhu a míru. Jde o tradiční český think-tank založený již v roce 1989.

Seriál Založeno na faktech
  1. Založeno na faktech – podpořit jádro, říká studie, 1. 12. 2023 (právě čtete)
  2. Založeno na faktech – zemědělství, 4. 12. 2023
  3. Založeno na faktech – recepty pro školství, 14. 12. 2023
  4. Založeno na faktech – regulace životního stylu, 20. 12. 2023